Yüz Kısmında Delik ve Çukurlar Neden Oluşur? Delik ve Çukurlar Nasıl Giderilir? Yüzde Oluşan Çukurlara Müdahale.

Her kadının hayali pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmaktır. Yapılan çok çeşitli bakımların ardından mükemmel bir cilde sahip olmak kadar güzel bir şey yoktur. Yüzde çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan delik ve çukurlar ise hiç istenmeyen bir cilt problemidir. Kadınlar ve erkekler yüzlerinde oluşan bu deliklerden dolayı psikolojik olarak da etkilenmeye başlarlar. Genel olarak mandalina veya portakal kabuğuna benzetilen cilt tipleri farklı tedavi programlarıyla düzeltilebilmektedir. Peki, yüzde oluşan delik ve çukurlar nasıl geçer?

Yüz Kısmında Delik ve Çukurlar Neden Oluşur?

Genel olarak tıp dünyasında yüzde oluşan çukurlara gözenek adı verilmektedir. Sivilceli ciltlerde gözenek oluşması daha fazladır. Daha çok yağlı ve karma ciltlerde sivilce ve yağ bezelerinin oluşması daha fazla olduğundan ve bu aknelere yapılan dış müdahaleler sonucunda kalıntısı gözenek şeklinde olmaktadır. Yüzünüzdeki gözeneklerin buna bağlı olarak çok fazla açılması delik delik durmasına neden olmaktadır. Yüzdeki gözeneklerin çok genişlemesi tamamen yağ tabakasına bağlı bir durumdur. Aknelerin oluşmamasını engellemek için sürekli temizliğin şart olduğu ise bilinmelidir. Ciltteki bakteri ve mikropların sürekli kalması cildin girintili ve çıkıntılı olmasına sebep olmaktadır. Ayrıca yağlı yiyecek tüketimine de çok dikkat etmek gerekir. Tüm bunların göz ardı edilmesi cilt yapısını anlamlı şekilde bozacak ve kötü bir görünüme sahip olacaktır.

Delik ve Çukurlar Nasıl Giderilir?

Ciltte oluşan delik ve çukurları gidermenin en kolay yolu cilt temizliğinden geçer. Cildin yapısını çok iyi tanıyıp ona göre kozmetik bakım ürünleri kullanmak en doğru karar olacaktır. Ayrıca bu gözeneklerin çok fazla olması durumunda lazerli tedavi ile daha düz ve güzel bir cilde sahip olmak mümkündür. Yüzdeki hasarın giderilmesi için biraz da sabır gereklidir. Düzenli bakımlar sonucunda istenilen sonuç alınabilir. Kimyasal peelinglerle ciltte oluşan delik ve çukurlar kalıcı şekilde kapanmaktadır.

Yüzde Oluşan Çukurlara Müdahale

Doğal yöntemlerle yüzümüzdeki çukur ve deliklerden kurtulmamız mümkün, ama bilinmelidir ki doğal yöntemlerle çok önceden oluşmayan ve yeni oluşan çukurlara karşı önlem alabilirsiniz. Bu önlemleri almadan cilt tipinizi tanımanız gerekir ve herhangi bir alerjiniz var ise maskelerinizi cilt tipine uygun şekilde ayarlamanız gerekir. Bu süreçte gözenekler ile birlikte cildiniz gevşediğinde cildinize sıkılaştırıcı maskelerde uygulayabilirsiniz.

Muskat Maskesi

Muskat ve tarçın çukur ve sivilceler için oldukça faydalıdır. Düzenli olarak kullanıldığı takdirde çukur ve sivilce izlerinin giderek azaldığını göreceksiniz.

Malzemeler

Yumurta akını bir kabın içerisine alın, üzerine muskat rendesini, tarçını, yumurta akını, balı ve limon suyu ilave ederek homojen bir krem haline getiriniz. Yapmış olduğunuz kremi temiz olan cildinize oval hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Bu maskeyi haftada 2 defa temiz cildinize uygulayabilirsiniz.

Yoğurt ve Kakao Maskesi

Kakao ciltteki sivilceleri kuruyup yok olmasını sağlarken, maskeye kattığımız yoğurt ise cildimizin nem değerini sağlayacaktır. Bu maske hücreleri yenileyip kalojen miktarının aratmasını da sağlar.

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı doğal yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı kakao

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kabın içerisine 1 yemek kaşığı doğal yoğurdu ve bir tatlı kaşığı kakaoyu homojen hale gelene kadar karıştırınız. Yapmış olduğunuz maskeyi cildinize oval hareketlerle uygulayınız. Maskeyi cildinizde 15 dakika kaldıktan sonra bol su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.

Kömür Maskesi

Öncelikle kömür hapı eczanede satılmaktadır. Kömür maskesi sivilce çukurlarının yok olmasında bize fayda sağlayacaktır.

Malzemeler

  • 1 adet kömür hapı
  • 1 tatlı kaşığı kil
  • 1 tatlı kaşığı süt
  • çay kaşığı toz jelâtin

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Maskemizi yapmadan önce kömür hapını iyice ezmeniz gerekir. Kömür hapı toz haline geldikten sonra bir kabın içerisine kili, sütü ve jelâtini de ekleyerek maske haline getiriniz. Maskeyi cildinize yerçekimine karşı masaj yaparak uygulayınız. Bu maske cildinizde 20 dakika bekledikten sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.

Bal Maskesi

Bal sağlığımız için oldukça faydalı olduğu gibi sivilceler üzerinde de oldukça etkilidir. Sivilce izlerini yok edip, sivilce iltihabında giderilmesini ve sıkılaşmasını sağlar. Bu maske limonda eklendiği takdirde sivilceden daha hızlı kurumasının sağlayacaktır.

Malzemeler

  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 3 damla limon suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kabın içerisine bir çay kaşığı balı, bir çay kaşığı tarçını ve limon suyunu ilave edip krem haline getiriniz. Temiz olan cildinize karışımı uygulayınız. Yüzünüzde 15 dakika beklettikten sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock