Yumurtalık ( Over ) Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

0
57250

Yumurtalık kanseri diğer ismiyle over kanseri özellikle menopoz sonrası kadınlarda daha sık olmak üzere her yaştan kadınlar görülebilen bir kanser türüdür. Tedavisi zor bir kanser türüdür çünkü geç fark edilen bir türdür. Teşhis edildikten sonra uzun süre geçtiği için tedavisi de zor olmaktadır. Bu yüzden erken belirtilerine göz atarak olası durumda erkenden müdahale etmek çok önemlidir. Şimdi bu belirtilere göz atalım:

Yumurtalık ( Over ) Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

REKLAM

1: Sindirim Sorunları

REKLAM
X

Yumurtalık sorunlar ile birlikte bazı sindirim sorunları ortaya çıkar. Özellikle kabızlık bu durumda sık meydana gelir. Aynı zamanda geç tuvalete çıkma ihtiyacı da yer almaktadır.

2: İdrar Sorunları

Normalden farklı şekilde idrara çıkma durumu da belirtiler arasında yer alır. Kanserin başlangıç aşamalarında sık idrar durumu yaşıyorsanız şüphe edilebilir.

3: Beslenme Sorunları

Kanser başlangıç evresinde iştahsızlık, halsizlik, yemek yerken mide bulanması, yemek kokusundan tiskinme gibi durumlar meydana gelebilir. Aynı zamanda normal zamandan farklı olarak yemek yerken erkenden doyma hissi geliyorsa bu durumda kanser belirtisine örnek olabilir.

4: Karın Bölgesinde Şişkinlik

En bariz ve belirgin özelliği de karın üzerinde şişkinliktir. Ani veya hızlı bir şekilde karın bölgesinde ufak da olsa şişkinlik meydana geldiyse derhal doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun fark edilmesi için hemen hemen her gün vücudunuzu kontrol edin.

5: Karın Bölgesinde Ağrı

Karın bölgesinde anormal şekilde ağrılar hissediyorsanız erken önlem amacıyla derhal doktora danışın.

6: Bağırsak Sorunları

Bağırsak sisteminde gaz sorunları oluşumu kanser belirtisi olarak nitelendirilebilir. Normalden farklı olarak ani gaz sorunlarında doktora danışmanızı öneriyoruz.

7: Kilo Kaybı

Tüm kanser türlerine olduğu gibi yumurtalık kanserinde de kilo kaybı meydana gelir. Aşırı ve hızlı bir şekilde kilo kaybı şüphe edilmelidir.

Yumurtalık Kanserinin Sebepleri Nelerdir?

  • Doğum kontrol haplarının kullanılması
  • Genetik olarak ailede bu hastalığın olması
  • GDO lu gıdaların tüketilmesi
  • Doğum amaçlı bazı ilaçların kullanılması

bu kansere sebep olan maddeler olarak sıralanabilir.

Tedavi yöntemi için mutlaka doktora danışılması gerekir. Bu belirtiler olduğu takdirde zaman geçirmeden doktora danışın. Erken teşhis durumunda kolayca yok edilebilen bir kanser çeşididir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz