Yumurta Kolesterolü Yükseltir mi?

0
2440

Son günlerde sayfamıza gelen sorular üzerine önemli bir konuya değineceğiz. Genel olarak kilo sorunu olan veya kolesterol sorunu olanlar yumurta hakkında ikileme düşüyorlar. Şimdi yumurta kolesterolü yükseltir mi? Günde kaç yumurta kolesterol için uygundur bu konuya değineceğiz.

Yumurta Kolesterol İçerir mi?

Evet 1 adet yumurtada ortalama 150 mg kolesterol içermektedir. Aslında bakacak olursak kolesterol beyin için önemli bir besin kaynağıdır. Yani kolesterol vücudumuz için bir ihtiyaç ancak fazlası zarardır.

Kolesterol sorunu olanlar aslında yumurtada önce diğer yağlı gıdalara dikkat etmelidirler. Özellikle kızarmış yağlar, margarin gibi ürünlere dikkat etmek gerekir. Aynı zamanda şekerli, unlu gıdalardan da uzak durmalıdırlar. Çünkü fazla şeker karaciğerde ve vücutta yağ olarak depo edilmektedir. Bu durumda ise diğer gıdalardan alınan kolesterol yine depo edilir. Bu da kalp hastalıklarına davetiye çıkarır. Yani yumurtadan önce şekerli, unlu gıdaları bırakmak gerekir.

Yediklerinize dikkat ediyorsanız ve sağlıklı bir vücuda sahipseniz yani kilo sorunu, kalp – damar sorunu yoksa günde 3 yumurtaya kadar tüketebilirsiniz. Ancak kolesterol veya kilo sorununuz varsa günde 1 adet yumurta yeterli olacaktır. Ancak dediğimiz gibi diğer gıdalara dikkat ettikten sonra 1 adet yumurta günlük ihtiyacınızı karşılar, zararlı etkisi olmaz.

Yumurtanın Sarısını Çıkararak, Sadece Beyazını Tüketmek Kolesterolü Yükseltir mi?

Yumurtada bulunan besin maddeleri, vitaminler ve mineraller yumurtanın sarısında bulunur. Aynı zamanda kolesterolün tamamı da yumurtanın sarısında bulunmaktadır. Yumurtanın beyazında protein bulunur. Yumurtada bulunan proteinin %80 den fazlası yumurtanın beyazında bulunur. Yumurtanın beyazında kolesterol bulunmaz. Dolayısıyla kalp – damar sorunu olanlar yumurtanın beyazını tüketebilir.

Ancak şuna dikkat edelim. Yumurtanın besin değerinin büyük bölümü sarısında yer alır. Bu yüzden kilo veya kolesterol sorunu olmayan kişiler mutlaka sarısını da tüketmesi gereklidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO