Yumurta İçindeki Küçük Beyaz Parça Kalaza Nedir?

0
25998

Yumurtayı sağlık açısından çok faydalı ve besin değeri çok yüksek gıdalar arasındadır. Her gün en az 3 yumurta tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Bu bilgi ile birlikte son zamanlarda gelen sorular üzerine yumurtayı kırdıktan sonra içinde yer alan beyaz madde iplik, pamuk benzeri madde nedir? Ne İşe yarar bu konuya değineceğiz.

Bilinenin aksine geçmiş yıllarda bu beyaz maddenin minik civcivin ilk parçası olduğu söylenmekteydi. Tabi bu durumda bizlerde bu yerken iğrenebilirdik veya yumurtadan soğuyabilirdik. Aslında gerçek çok farklı. Bu maddenin civciv yavrusu ile bir alakası yoktur.

Bu maddenin ismi kalazadır. Kalaza yumurtanın sarısı ile beyazını veya 2 parçayı birbirine bağlayan bir iplik olarak görev almaktadır. Daha doğrusu yumurtanın sarı kısmı ile beyaz kısmının karışmasının önlenmesi için görev alıyor. Aynı zamanda sarı kısmının dağılmaması için görev almaktadır.

Yumurtada Beyaz Madde Kalaza Olması Ne Anlama Gelir?

Aslında yumurta içinde kalaza bulunması iyi anlama gelir. Eğer kalaza mevcut ise yumurta taze demektir. Belli süre geçtikten sonra kalaza maddesi yumurtanın beyaz ile veya sarısı ile karışır. Bu yüzden yumurta ne kadar taze ise kalaza da o kadar belirgin olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.