Yüksek Östrojen Belirtileri ve Zararları Nelerdir?

0
91793

Östrojen hormonu kadınlık hormonu olarak bilinmektedir. Bu hormon özellikle göğüslerin büyümesi, bazı bölgelerde kıllanma, genel olarak organların işleyişi gibi görevleri vardır. Bu hormonun fazlalığının en büyük olumsuz etkisi kilo alımıdır. Bu kilo özellikle basen bölgesinden alınmaktadır. Basen bölgesinden alınan kilolar ise ciddi anlamda geri vermesi zor olacaktır. Bu yüzden östrojen hormonunun dengede olması istenmektedir.

REKLAM

Yazımızda östrojen hormonunun fazlalığının belirtilerine yer vereceğiz. Eğer bu belirtiler sizlerde de varsa derhal doktora danışmanızı ve hormon testi yapmanızı önermekteyiz.

REKLAM
X

Östrojen Fazlalığının Belirtileri Nelerdir?

1: Büyük Göğüsler

Vücudun oranlarına göre aşırı büyük göğüsler östrojen fazlalığının belirtileridir. Aynı zamanda şişmiş gibi görünün göğüslerde bu belirtiler arasında yer almaktadır.

2: Göğüslerde Ağrı

Göğüs bölgesinde oluşacak ağrılar da yine östrojen fazlalığının belirtileridir. Aynı zamanda bu belirti göğüslerin büyümesine de işarettir.

3: Boğazlarda Şişme

Boğaz bölgesinde tiroidlerin şişmesi de bu belirtiler arasında yer almaktadır. Tiroid fazlalığı ciddi bir hormon dengesizliğidir. Aşırı kilo alımına sebep olabilmektedir.

4: Psikolojik Etkileri

Ruh haliniz kısa süreli olarak değişimlere uğruyorsa yine hormon dengesizliği yaşıyor olabilirsiniz. Özellikle adet dönemlerinde psikolojik değişimler bu belirtiler arasında yer almaktadır.

5: El ve Ayakta Ödem

El ve ayaklarda şişkinlik varsa bu da yine östrojen fazlalığı belirtisi olmaktadır. Ödem varsa derhal doktora danışmanızı öneriyoruz.

6: Basen Bölgesinde Yağlanma

Basen bölgesinde aşırı yağlanmanız varsa östrojen fazlalığı belirtisidir. Bu hormon böbek altı, basen ve bacaklarda yağ birikimine sebep olmaktadır.

7: Kramplar

Ayaklarınızda, dizde veya ellerde kramplar bu belirtiler arasında yer almaktadır. Sık geçirdiğiniz kramplar varsa doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Östrojen Düşürmek İçin:

Östrojen hormonunun dengelenmenin en etkili yolu spor yapmaktır. Günlük yürüyüş, tempolu spor yapımı östrojen hormonunu düşürüp, testosteron hormonunu yükseltecektir. Bununla birlikte yağlı, unlu ve aşırı tuzlu gıdalardan uzak durun. Kalorisi yüksek gıdalardan uzak durmaya özen gösterin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz