Yemek Yedikten Sonra Şu 5 Şeyi Asla Yapmayın

0
4033

Merhaba sevgili okurlarım. Yemek yedikten sonra herkesin farklı keyif ritüelleri vardır. Yemek sonrası yaptığımız keyiflerin hangisi doğru hangisi yanlış çok fazla bilmiyoruz. Yapılan bu yanlış hareketlerin vücudumuza etkileri nelerdir? detaylarına bakalım.

Yemek Yedikten Sonra Yapılmaması Gerekenler:

1- Uzanmak/uyumak:

Yemek yedikten sonra insana ağırlık hali çöker. Bu durumda uyku daha çok bastırır ve uyku pozisyonuna geçeriz. Yemek yedikten hemen sonra uzanıldığında, vücut henüz yemeği sindiremediğinden midenizdeki asit yemek borunuza doğru hareket eder. Böylece mide yanması şikayetiniz olur ve sürekli yapıldığı zaman reflüye çevirebilir. Ayrıca diyaframı zorladığından dolayı horlamaya da sebep olabilir. Ancak kilo alımına daha çok sebep olur. Bu yüzden yemek yedikten en az 2 saat kadar uzanmayın.

Zaten zararlı bir alışkanlık olan sigarayı birde hemen yemeklerden sonra içiyorsanız iki kat daha vücudunuza zarar vermiş oluyorsunuz. Yemek sonrası vücut sindirim için daha fazla oksijene ihtiyaç duyar. Ancak sigarada bulunan nikotin sindirim için gerekli olan oksijen miktarını engeller. Buda vücutta daha fazla kanser maddeleri birikmeye başlar. Siz sigarayı yemeklerden sonrada normal zamanlarda içmeyi de bırakın.

3- Meyve yemek:

Çoğu araştırma sonucu meyveyi yemeklerden önce yenilmesi kanısına varılmıştır. Çünkü, meyvede bulunan şekerlerin sindirilebilmesi için çeşitli enzimler bulunur. Ayrıca yemekten önce yenildiği zaman, meyvede bulunan lif ve vitaminler daha fazla fayda sağlamaktadır. Yemek sonrasında yenen meyve ise; hazımsızlık , gaz ve reflüye sebep olur.

Sindirim sağlanması için kanın mide çevresinde bulunması gerekir. Yemekten sonra duş almak ise bu durumun tam tersi olur. Duş alındığı zaman vücuttaki kan kol ve bacaklarda toplanır. Buda sindirim sisteminin yavaşlamasına neden olur. Bu yüzden yemekten sonra en az 30dk-1 saat kadar geçmesi gerekir.

5- Çay içmek:

En çok tükettiğimiz içeceklerden olan çayı doğru zamanda tüketmek gerekir. Çünkü bazı zamanlar vardır ki o zamanlarda içildiği zaman çeşitli rahatsızlıklara sebep olur. Yemek üzerine hemen çay içildiği zaman demir emilim %85-90 arasında daha azalır. Demir eksikliği ise; yorgunluk , baş ağrısı ve göğüs ağrısı gibi şikayetlere sebep olmaktadır.

Sağlıklı günler dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.