Yemek Yaparken Farkında Olmadan Yaptığımız 5 Hata

0
8948

Merhaba sevgili okurlarım. Ülke olarak yemeyi ve farklı yemek/tatlı  tarifleri denemeyi seviyoruz. Teknoloji çağında olduğumuzdan bütün tarifler elimizin altında yada komuşumuzda, akrabamızda yediğimiz herhangi bir yemek /tatlı olduğu zaman da hemen tarifini istiyoruz. Ölçüleri ve anlatıldığı gibi tarifi de uygulamamıza rağmen çoğu zaman yediğimiz zaman pek lezzetli olmadığını anlarız. Nadiren başımıza gelen bu durumun elbetteki sebepleri vardır. Birebir uyguladığımız ancak bir türlü tutturamadığımız yemeklerde yaptığımız hatalar nelerdir? Detaylarına bakalım.

Yemek Yaparken Farkında Olmadan Yaptığımız 5 Hata

1- Unu elememek:

İster hamur işlerinde ister pasta türü tariflerde un elenmemesi istediğiniz sonuçları alamamanıza neden olur. Un elenmediği zaman topaklanma olur. Topaklanma da hamurun sıkılaşmasını ve kıvam almasını zorlaştırır. Buda yaptığınız yemeklerin tatlarının bozulmasına neden olur.

Pasta çeşitleri yaparken ve her zaman sıkıntıya düşülen konulardan biri de kek kalıplarını ve tepsinin altının yağlanıp yağlanmaması konusudur. Kimi tariflerde yağlanmalı kimisinde ise yağlanmaması gerektiği söylenir. Ancak eğer kek tarzında tarifler deniyorsanız mutlaka kek kalıplarını yağlamalısınız. Çünkü yağlanmamış kek kalıbına direkt dökülüp fırına atıldığı zaman kek kalıba yapışır ve kolay bir şekilde tek parça kek kalıbından ayrılmaz.

3- Sıcak su ile haşlamak:

Haşlanmış sebze yemeği yapacağınız zaman suyu kaynatıp içine sebzeleri attığınızda sıcak su sebzelerin lezzetini alarak tatsız hale getirecektir. Daha lezzetli sebzeler yemek istiyorsanız kaynar suda haşlamayı bırakmalısınız.

Fırında veya tavada yemek yaptığınız zaman sık sık kapaklarını açıp kontrol etmek yemeklerinizin tatlarının bozulmasına dışlarının yanıp içlerinin pişmemesine neden olur. Kapak her açıldığında yemeğin buharı dışa vuracak ve içerideki sıcak hava dengesi bozulacaktır. Sık sık kapakları açmamak yemeklerinizin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

5- Küçük tencereler kullanmayın:

Yaptığınız yemek kaç kişilik olursa olsun yeterli gelen tencerenin bir boy büyük olanında kullanmakta fayda var. Makarna gibi haşlanan yemek olduğu zaman genişleyip şiştiğinden kullandığınız tencere küçük gelecektir. Küçük tencereler yemeklerinizin yapışmasına neden olur.

Sağlıklı günler dilerim..

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.