Yasaklanan Zararlı İlaçlar Nelerdir?

1
34012

İlaçlar sağlığımız için bazı durumlarda çok gerekli olsa da bazı ilaçlar artık eskisi gibi masun değil. Özellikle yeterli araştırma yapmadan üretilen ilaçlar faydadan çok zarar vermektedir. Yazımızda belirttiğimiz bu ürünlere dikkat etmenizi ve hemen çöpe atmanızı tavsiye ediyoruz.

Hindistan’dan ithal edilen bazı öksürük şuruplarında Dünya Sağlık Örgütü tarafından zararlı olduğu ve yasaklandığı bir madde yer alıyor. Tip dilinde Dekstrometorfan adıyla geçen bu madde zararlı etkilere sahip. Örgütün yayımladığı uyarıya göre bu zararlı etki hakkında tam olarak bilgi verilmedi ancak toplatılması gerektiği söylenmiştir. Advers etki olarak belirtilen bu uyarıda özellikle bazı öksürük şurupları yer alıyor.

İşte Bu Zararlı Maddeleri İçeren Bazı İlaçlar

Dekstrometorfan içeren ilaçlar; -ACTIDEM (Şurup) -BENAFED (Şurup) -BENICAL (Şurup) -BENICAL COLD (Lak Tablet) -BRONKAR-A (Şurup) -DEFEKS (Şurup) -DEKSAN (Şurup) -DORFAN (Şurup) -METORFAN (Draje)

İşte bu ilaçlara dikkat edin. Eğer bu ilaçlar evinizde bulunuyorsa derhal çöpe atın. Çocukları ile birlikte büyüklerin de tüketmemesi hakkında uyarılar yapılmıştır.

Bu öksürüp şurupları ile birlikte Dekstrometorfan içeren ilaçlara dikkat etmek gerekir. İlaçları kullanmadan önce mutlaka içindekiler kısmına göz atın. Eğer bu madde yer alıyorsa o ilacı tüketmemenizi öneriyoruz. Derhal doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Ülke içindeki bütün ecza odaları da bu konu için eczanelere bilgide bulunuldu ve ilaçlar kaldırıldı. Ancak uyarıdan önce bir çok ilaç satıldı ve insanlarımızın evinde bulunuyor. Yazımızı okuyup paylaşarak komşu ve akrabalarınızı uyarmanızı tavsiye ediyoruz.

1 Yorum

  1. Yalnız hocam ilaç hap şurup çöpe atılmaz eczanelere götürülür. Sularımız için çok tehlikeli kimyasalar ne kadarda hastalıklarımızı giderse dahi yer suyuna karıştığında hem doğaya hem barajlardan aranınması mümkün değil ve o yüzden kazanılan içme sularımızdan bizlere geçiyor. Bunu göz ardından çıkarmamalı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.