Yaş almanın en olumsuz getirilerinden biri olan yanak sarkması, yüz karakteristiğinde önemli ölçüde değişimlere neden oluyor. Peki, yanak sarkmasına çözüm sunabilmek adına neler yapman gerektiğini biliyor musun? 

Yanak Sarkması Neden Olur?

Özellikle 40’lı yaşlardan sonra yüzde önemli değişimler meydana geliyor. Bu değişimlerden en hoş karşılanmayanı ise şüphesiz yanak sarkması… Yüzün yağ ve kolajen dokusunda oluşan farklılıklar sonucu cilt altındaki yağ dokusu, eski sıkılığını kaybederek yerçekimine karşı koyamıyor ve aşağı yönlü hareket ediyor. 

Üstüne üstlük özenli bir bakım rutini ile cilt elastikiyetini korumak adına önlemler almadıysan, bu durumu vaktinden daha erken yaşaman olası. Hatta biz de bu nedenle yanak sarkmasının sebeplerini, bir liste haline getirelim dedik. Böylece bu duruma neden olan etkenlerden kaçını yakından tanıdığını daha net görebilirsin.

 • Cilde uygun olmayan bakım ürünleri
 • Yaşa bağlı gelişen elastikiyet kaybı
 • Ciltteki kolajen üretiminin azalması
 • “Yanak bölgesinin dolgun olması” ve “yaşlanma belirtilerinin oluşma şekli” gibi genetik faktörler
 • Hızlı ve aşırı kilo değişimleri

 • Omega 3 ve oleik asit gibi yağ asitleri yönünden yetersiz beslenme
 • Sigara kullanımı
 • Az su tüketimi
 • Vitamin eksikliği
 • Güneş ve solaryum gibi ışın kaynaklarına çok fazla ve korunmasız maruz kalma
 • Yanlış uyku pozisyonları ve uykusuzluk
 • Uzun süreli stres ve üzüntü gibi olumsuz duygu durumları

Yanak Sarkmasına En Etkili Çözümler

Yanak Sarkmasına En Etkili Çözümler
 1. Bol Su Tüketimi ve Dengeli Beslenme: Su tüketimi, cildinin nemini geri kazandırarak elastikiyetinin korunmasına yardımcı oluyor. Faydalı yağlar bakımından zengin zeytinyağı ve balık gibi besinler ise cildinin ihtiyacı olan takviyeyi sağlıyor.
 2. Yüz Egzersizleri ve Masaj: Yüz kaslarını harekete geçirerek sarkmaların önüne geçmek veya toparlamak için aynanın karşısına geçip tüm kaslarını sıkarak 10 saniye gülümse, sonra yüzünü dinlendirip aynı hareketi beş kez tekrarla. Şimdi ise aynı süre ve tekrarlarla yanaklarını balon gibi şişir ve ardından yanaklarını ellerinle hafifçe yukarıya doğru iterek masaj yap. Yüz masajı hakkında daha detaylı bilgi almak istersen bu makalemize göz atabilirsin.
 3. Yanak Sarkması için Maske ve Kremler: Burada söze, yanak sarkması maskesi şeklinde spesifik bir ürün olmadığını söylemekle başlayalım. Yalnızca cilde elastikiyetini geri kazandırmak ve sıkılaştırmak için özel içerikleri barındıran cilt bakım ürünleri var ki bu da etkili çözüm için birebir. Yanak sarkması için krem ve maske tercihini, formülünde hyaluronik asit başta olmak üzere pro-xylane bulunan ürünlerden yana yapabilirsin.
 4. Yanak Sarkmasına Dolgu: Yanaklarda hacim kaybı, ciltte dolgunluğu sağlayan hyaluronik asidin azalmasından kaynaklanıyor. Bunun için güvenilir bir klinikte yaptıracağın hyaluronik asit dolgusu ile yanaklarının hacim ve elastikiyet kazanmasını sağlayabilirsin.
 5. Yanak Sarkmasına Botoks: Yanak sarkması dolgunun yanı sıra botoks ile de önlenebilir. Ancak botoks işlemi doğrudan yanaklara değil, yüz kaslarının kırışıklık olan bölgelerine uygulanıyor. Kombine tedaviler sayesinde botoks ile de sarkmaların önüne geçilebilmekle birlikte bu yöntem, yanak sarkması için birebir çözüm sunmuyor.
 6. Yanak Sarkmasına Lazer ve Derin Ultrason: Her iki yöntemde de cilt altına iletilen radyo frekanslarıyla yeniden yapılandırma işlemi uygulanıyor. Herhangi bir kesik veya iz olmaksızın ciltteki kolajen bağlarının ısı ile yeniden güçlenmesini sağlayan bu yöntemler, yeni bağ oluşumunu da sağlıyor.
 7. Yüz Askısı: Ciltte sıkılaştırıcı işlemlerle toparlanma sağlanamayacağı durumlarda başvurulan bu yöntemde, cilt dokusuyla uyumlu iplerle yumuşak dokuların yukarıya çekilmesi sağlanıyor.
 8. Orta Yüz Germe: Genellikle kaş ve yanaklara bir arada müdahale edilen orta yüz germe işleminde, saç bitimine açılan küçük kesilerle, cilt örtüsü şakak kısmına doğru çekilerek dikişlerle sabitleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock