Varisli Damarlardan Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

0
7902

Varis sorunu, özellikle uzun süre ayakta kalanları ya da uzun süre oturarak çalışanları tehdit eder. Kilo artışı ve hareketsiz yaşam biçimi de varis oluşumunda önemli rol oynar. Bacaklarda ağrı, yorgunluk ve şişkinlikle seyreden varis bir yandan da kozmetik açıdan hem kadınları hem de erkekleri rahatsız eder. Bazı kurallara dikkat edilmediğinde şikayetlerin artmasının yanında, normal olan damarlarda yeni varislerin oluşması, kılcaldamar görüntülerinde artma yaşanabilir.

Varisli damarlar kendimize güvenimizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu doğal tedaviler kan dolaşımını artırarak, hem varis oluşumunu önlemeye hem de var olan varisleri azaltmaya yardımcı olur. Bitkilerle varis hastalığı tam olarak geçmez ama ilerlemesi azalır, şikayetler hafifler.

Hazırlanan karşımlar varisli damarları azaltmada, yeni oluşan damarların önlenmesinde ve varise bağlı ağrı, kramp ve şişlik gibi şikayetlerin azalmasında size yardımcı olacaktır. Bu bitkilerin bazıları çay olarak tüketilir kimisi de takviye yapılarak varis problemi ile savaşır.

Ekinezya

Bu bitkinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Aynı zamanda varisli damarlar için de iyi bir çözümdür. İltihabı azaltmak ve varisli damarların neden olduğu ağrıları geçirmek için kullanılabilir.

Guggul

Maydanoz çayı sıvı tutulması ve iltihaplanmayla ilişkili problemler için iyi bilinen bir tedavidir. Vücudunuzun detoks işlemlerini destekleyen vitamin ve mineraller içerirken, dolaşım sisteminize müdahalede bulunan herhangi bir atığın ortadan kaldırılmasını teşvik eder. Bir yemek kaşığı taze maydanozu bir bardak kaynar suya ekleyin ve 15 dakika bekletin. Karışımı süzün ve servis yapın. Sabahları aç karna ve isteğe göre öğleden sonra bir bardak daha için.

At kuyruğu çayı

Ulak otu, iltihap azaltıcı ve idrar söktürücü özelliklere sahip doğal bir bileşendir. Varisli damarların ortadan kaldırılması için bu özellikler zaten gereklidi. Bu çayı, damarlarınız aracılığıyla sağlanan dolaşımı artıracak ve ayrıca iltihaplanmayı önlemek adına kılcal damarlarınızı güçlendirecektir. Bir su bardağı suya bir çorba kaşığı at kuyruğu koyarak 10 dakika kadar demlensin ve sonrasında servis yapın. Haftada en az 3 kez, günde 2 ya da 3 bardak bu çaydan için.

At kestanesi

At kestanesinin de iltihap azaltıcı ve idrar söktürücü özellikleri vardır. Varisli damarların oluşmasına neden olan dolaşım sorunları için tedavi olarak kullanılır. Bu çayı içmek ya da etkilenen bölgeye harici kompres yapmak damar sağlığınızı iyileştirirken aynı zamanda iltihap ve ağrıları da azaltır. Bir bardak suyu kaynatın ve atkestanesi kabuğunu ekleyin. Servis yapmadan önce 10 dakika demlenmeye bırakın. İki hafta boyunca aralıksız günde bir kere bu çaydan için. At kestanesinin hapları ve kremleri de bulunmaktadır.

Adaçayı

“Kadınların bitkisi” olarak bilinen adaçayı, damarlarda meydana gelen iltihaplanmaları azaltarak dolaşımı artıran idrar atıcı özelliklere sahiptir. Bu bitki, fazla sıvının yok edilmesini destekler ve ayrıca iltihaplanma süreçini düzenler. Bir bardak su kaynatın ve üzerine adaçayı yapraklarını ekleyin. Bu karışımı 2 dakika daha kaynatın ve servis etmeden önce ruygun bir sıcaklığa ulaşana kadar bekleyin. Haftada 3 kere 2 bardak için.

Çoban püskülü

Bu bitki, ruskogenin denilen etkin madde içerir, damarlardaki şişkinliği ve tıkanıklığı gidermeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra, kan damarlarını güçlendirmek ve sıkılaştırmak için de çok faydalıdır. Etkisinden yararlanmak için günde en az 100 mg tğüketilebilir.

Varisin bitkisel tedavisinde en önemli içerik flavonoidlerdir. Yani flavonoid içeren besinler tüketildiğinde toplardamarlar güçlenlenir, etrafındaki dokuda oluşacak yangı ve inflamasyonlar azalır böylece varisi olan kişide varise bağlı kötü gidiş büyük ölçüde azalır.

Hangi besinlerde var bu flavonoidler?

Meyvelerde, özellikle küçük taneli meyvelerde örneğin turunçgillerde mevcuttur. At kestanesi, kırmızı üzüm, falavonoid kaynağıdır. Sebzelerden özellikle kırmızı lahana, içeceklerden yeşil çay.

Çobanpüskülü, yaban mersini, kekik, kivi, koyun otu, at kuyruğu otu, bal, asma yaprağı, fındık yaprağı, rezene gibi.

Bu besinleri bazıları kaynatılıp suyu içilir bazısı da merhem olarak bacağa sürülür. Örneğin:

Kırmızı lahana yaprakları kaynatılır, suyu soğuduktan sonra varis olan bacağa sürülür; Kekik veya at kestanesi kabukları kaynatılıp demlenir ve günde birkaç bardak içilebilir; Koyun otu merhem şeklinde hazırlanıp bacağa sürülebilir.

Son zamanlarda internet ortamında da sıkça reklam yapılan VARİS KREMLERİ ile karşılaşıyoruz. En masum olanı yukarıda saydığım bitkilerin karışımlarından yapılanlardır ve bunlar söylediğimiz gibi esas tedavi değil, tedaviye yardımcı ürünlerdir. Fakat yalnızca bunlardan medet ummak, gereksiz yere hastanın vakit geçirmesini ve esas tedavinin de geç kalmasını sağlayacaktır. Kremlerin en masum olanları böyledir, bir de içinde kimyasal olan ve hatta içinde ne olduğunu bilmediklerimiz de vardır. Bu ürünlerin kullanılması sakıncalıdır.

Krem olarak tek önerebileceğimiz at kestanesi içeren kremlerdir ki, bu da esas tedavi değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock