Üzerlik Tohumu Faydaları

0
1342

Nazar otu olarak da bildiğimiz Üzerlik tohumu, daha çok sıcak bölgelerde yetişen beyaz çiçekli otsu bir bitkidir. Üzerlik tohumu çay olarak tüketilebilmesinin yanında keskin kokusu sebebiyle yakılarak tütsü olarak evden kötülükleri uzaklaştırdığı ve nazardan koruduğu söylenmektedir. Ayrıca üzerlik tohumundan yağ elde edilir ve tıbbi açıdan tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Üzerlik tohumu, üst solunum enfeksiyonlarında da tedavi amaçlı kullanılan bitkisel ürünlerden biridir. Bu bitki ülkemizde daha çok çay olarak tüketilmektedir. Üzerlik tohumunun pek çok kullanım alanı ve sağlığa yararlı pek çok faydası bulunmaktadır. Bu bitki tohumu bronşların temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bunun sebebi içeriğinde harmalin, harmalol, peganin ve harmin vb. gibi glikozitleri barındırmasından dolayıdır. Yoğun bir afrodizyak içermesi sebebiyle de sinir, stres ve gerginliğin azaltılması içinde önerilmektedir.

Üzerlik Tohumu Covid-19 Virüsüne İyi Gelir Mi ?

Bu tohumun corona virüsüne karşı etkili olduğunu gösteren bir çalışması bulunmamaktadır.Fakat üst solunum rahatsızlığından biri olan bronşiyal hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.Ayrıca üzerlik tohumu çay olarak tüketildiğinde antibakteriyel etki sağlar ve vücudu virüslere karşı koruma sağlar.Bunun yanında astımı olan bireyler alternatif ilaç olarak tüketmektedirler.Fakat unutulmamalıdır ki çok fazla tüketmek zararlı olabilir bu yüzden doktora danışılarak tüketilmesi daha yararlı olacaktır.

Üzerlik Tohumu Faydaları:

Burun tıkanıklığı yaşayan bireyler üzerlik tohumunu yakıp dumanı çekilirse üst solunum yollarının açılmasını sağlar.

Bağırsak kurtlarının ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Hormonların düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur.Adet kanamalarının söktürülmesini sağlar.

Baş ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.

Uyku sorunu yaşayan bireyler için üzerlik tohumu daha rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

Üzerlik tohumu kanser tedavisinde ek takviye yardımcı olarak kullanılmaktadır.

Saçların kendi eski doğal rengine kavuşmasını sağlar.

Hafızanın güçlenmesini destekler.

Göz iltihabı sorunu olan bireyler pamuk yardımı ile üzerlik çayını gözlerine sürdüğünde iltihabın giderilmesine yardımcı olur.

Kalıcı bir öksürük varsa onu rahatlatmayı sağlar.

Mide zehirlenmelerine iyi gelmektedir.

Yaşlanmayı geciktirir.

Ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur.

Üzerlik Çayı Yapımı:

2 su bardağı suyun içerisine 1 yemek kaşığı olacak şekilde üzerlik tohumu eklenir ve kaynatılır. Çay kaynadıktan sonra 6-7 dakika boyunca demlenmeye bırakılır. Çay demlendikten sonra süzülüp içilir.

Üzerlik çayının sürekli tüketilmemesi gerekir. Astım hastaları, alerjik hastaları, saman nezlesi ve nefes darlığı problemi olan bireyler için tüketimi tavsiye edilmektedir.

Üzerlik Tohumu Nasıl Yakılıp Tütsülenir ?

Satın alınan üzerlik tohumunu bir kaba koyup içine bir tutam olacak şekilde tuz eklenir ve yakılır. Yanmaya başladıkça ve duman yükselmeye başladıktan sonra tava evde gezdirilir.

Sağlıkla kalın..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock