Uykumuz Yokken Neden Esneriz?

0
1925

Merhaba sevgili okurlarım. Gün içerisinde özellikle sabah il uyanıldığında ve akşam yatmadan önce sık sık esneriz. Genellikle uyku ile bağdaştırırız. Esnediğimiz zaman yada biri esnediği zaman uykum var veya uykusu var diye yorumlarız. Ancak esneme, can sıkıntısından ve yorgunluktan kaynaklı da olabilmektedir. Son zamanlarda yapılan bir açıklamada ise; esnemenin beyin hücrelerini yenilediği ortaya atılmıştır.

Esnemenin bulaşıcı etkisinin olduğu da yapılan araştırma ve sonuçlarında doğru olduğu tespit edilmiştir. Yani, karşınızda biri esnediği zaman büyük bir oran aynı şekilde esneyebilmektedir. Peki ‘Neden esneriz? Sağlık açısından faydaları var mıdır?’ bakalım.

Neden Esneriz? Sağlık Açısından Esnemenin Faydaları Var Mıdır?

Bütün canlılarda sık sık görülebilen esneme aslında vücudun oksijen dengesini korumak ve beyindeki sıcaklığı dengelemekten kaynaklanmaktadır. Yani, sıkıldığımızda veya beyin sıcaklığı arttığında esneriz ve böylece beynin sıcaklık dengesini korumuş oluruz.

Omega-3 eksikliği ve fazla demir alımı da esnemenin sıklıkla tekrarlanmasına neden olabilmektedir. Ayrıca karşımızda birinin esnemesine beyin tepki verip esnerken, esnemeyi okurken aynı tepkiyi vermemektedir. 🙂

Sağlıklı günler dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.