Turgut Özal’ı Kim Neden Zehir/edi?

0
2353

Türkiye’nin en fazla konuşulan siyasi liderlerinden biri olan Cumhurbaşkanı Turgut Özal memur bir çiftin evladı olarak Malatya’da dünyaya geldiÇocukluğunun bir devreinde pilot olmak isteyen Özal, yaşadığı şanssız kaza ardından çocukluk hayalinden vazgeçmek mecburiyetinde kaldı. Bu kazadan sonra kollarından biri başkaine göre daha kısa kaldı. Bu hal sebebiyle pilot olma isteğinden mecburi olarak vazgeçti.

Ailesinin memur olması sebebiyle hayatının ilk senelerinde değişik değişik şehirlerde öğrenim gördü. Babasının vazife değiştirmesi sebebiyle ortaokulu Mardin’de bitirdi. Mardin’de lise olmaması sebebiyle liseyi de Konya’da başladı. Konya’da okumaya başladığı Özal liseyi Kayseri’de bitirdi.

1950 senesinde mezun olan Özal, mühendislik yapmaya başladı. Kısa bir vakit sonra ailesinin arzusuyla 1952 senesinde evlendiği Ayhan İnal ile kısa vakitli bir birliktelik yaşadı. Özal ardından çalıştığı kurum Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğünde sekreter olarak vazife yapan Semra Yeğinmen ile evlendi. Bu evliliğinden Ahmet, Zeynep, ve Efe isminde üç çocuk sahibi oldu.

Özal evlendikten sonra ekonomi branşında eğitim alabilmek amacıyla Amerika’da Teksas Teknoloji Üniversitesi’ne ihtisas yapmaya gitti. Turgut Özal 1977 genel seçimlerinde Milli Selamet Partisinden İzmir milletvekili adayı oldu fakat seçilemedi. Özal 43. 43. Hükümet devreinde Başbakanlık Müsteşarlığı ile DPT Müsteşar Vekilliği vazifelerine getirildi. Büyük yapısal dönüşümler sahibi olan 24 Ocak Ayı Kararları’nı hazırladı.

12 Eylül 1980 askerî darbesinden sonra 44. Türkiye Hükumeti Bülend Ulus Hükümeti’nde ekonomiden mesul Başbakan Yardımcılığı vazifeine getirildi. Özal bu vazifeye getirildikten 22 ay sonra istifa etti. 1983 Türkiye genel seçimlerinde tarihindeki seçimlerde 400 şahıstan meydana gelen parlamentoda 211 milletvekili çıkararak tek başına iktidar ve 45. Hükümet’in Başbakanı oldu.

1984 mahalli seçimlerinden de başarı ile çıktı. 13 Nisan 1985 tarihinde oluşturulan ilk kongrede yine genel başkanlığa seçildi. 1987 senesinde oluşturulan genel seçimlerde de 292 milletvekili çıkartarak yine çoklığı sağladı ve 46. Hükümet’in Başbakanı oldu. 1989’daki cumhurbaşkanlığı seçiminde aday oldu “Özal’a alışamadık” diyenlere “alışırsınız, alışırsınız” diyerek Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı seçildi.

İktidarda varbulunduğu 1983-1991 devreinde Türkiye ekonomisi ortalama senelik yüzde 5,2 oranında büyüdü. Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu’nu değiştirerek Güvenlik İstihbarat Daire Başkanlığını kurdu. Değişimlerin lideri olarak tanınan Özal, Türkiye’de çoğu ilke imza da attı. Renkli şahısliği ve rahat tavırlarıyla değişik bir siyasi şahıslikti.

Serbest pazar ekonomisi ve liberalleşme kavramlarıyla birlikte anıldı. Türkiye’nin terör sorunuyla alakalı bir ilke imza attı terörle mücadele kapsamında koruculuk sistemini devree sokarak sivillere silahlanma yetkisi verdi. Sivillere yetki sunarak silahlandırması çok çok tartışıldı.

Aksiyon dolu başarı öyküsü filmlere misafir oldu. Özal 18 Haziran 1988’de kürsüde konuşma yapar iken silahlı bir suikasta uğradı suikastçıyı affederek Türk siyasetindeki en affedici figürlerden biri olarak hafızalara kazındı. Ölüm sebebi hala tartışılan Özal’ın zehirlendiği tarafında iddialar hala kulislerde konuşulan en büyük iddia. Turgut Özal, öldürtüldü mü sorusundan namacıyla öldürüldüğü sorusu tartışılmaya başlandı.

Ölümü seneler geçse de hala net olarak aydınlatılmamış olsa da çoğu kuram meydana atıldı. Turgut Özal’ın kabus haritası olarak nitelendirilen Kürdistan haritası sebebiyle öldürülmüş olacağı inanılıyor. Amerikalıların da bu işin içersinde bulunduğu iddia ediliyor zira Kürdistan haritası Amerika’nın başkenti Washington’da oluşturulduğu söyleniliyor.

Yine kulislerde konuşulan söylentilere göre Özal, Kürt sorunu konusu ile alakalı çok radikal bir ismim atmaya hazırlanıyordu. Bu aşaması atmaya hazırlanırken öldürtüldüğü iddia ediliyor. Amerikan idaresi ABD’nin resmi politikaları vakitrken Pentagon içeriğinde saklı çalışan bir “özel planlar ofisi” ile bağlantıları bulunduğu da iddia edildi. Özal’ın ölümünde zehirlenme iddiası o devre ilk kez Bugün gazetesinde yazılmıştı. Sonra o devre bu haber geçiştirilmeye çalışmış ve 19 sene sonra otopsi yapılmıştır.

Turgut Özal’ın mezardan çıkarılan cesedinin çok az bozulmuş olması ve dokuların büyük kısmının tamamiyle dayanıklı kalması sebebiyle, oluşturulan “zehirlenme” taramaları amacıyla bulgulara rahat ulaşılmıştır. Adli Tıp Kurumu daha ilk etapta çok güçlü bir zehrin varlığını belirleme etmiş ama Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, otopsi raporuna göre, sahip olunan bilgi ve bulgularla Özal’ın net ölüm sebebinin belirleme edilemediğini bildirmiştir.

İddialardan biri ise eşinin Turgut Özal’ı zehirlediği iddiasıdır. O devre bir şahıs yakalanarak 1.5 sene hapiste yatmış daha sonra çıkmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock