Tüm dünyanın uzun süredir harp verilen koronavirüste yükselen varyantlarla eş güdümlü semptomlar da değişti. İşte koronavirüsün yeni belirtileri..Koronavirüste Semptomlar Değişti… İşte Yeni Belirtiler

0
4828

Dünyanın ilk olarak 2019’un son günlerinde Çin’in Wuhan kentinde meydana çıkan koronavirüs ile mücadelesine son hız devam ediyor. 225 milyondan çok şahsa bulaşan virüs aşağı yukarı 5 milyon cana mal oldu. Eksperler bir süredir çift aşılı bireylerin de Delta’ya yakalanabileceği hususu ile ilgili uyarılarda bulunuyor.

Zira aşı olmak size kat kat daha çok koruma sağlarken, gene de virüse yakalanabilir ve hem de bunu çevrenize bulaştırabilirsiniz.İngiltere’den gelen son rapor ise varyantlar ve aşı olan şahıslarda değişik semptomların görülmesi nedeniyle koronavirüs belirtilerinin değiştiğine işaret ediyor.

Mu ve Delta varyantlara yakalanan şahıslarda görülen semptomların tam listesi ise şöyle… 1- Yüksek ateş 2- Titreme 3- Devamlı öksürük4- Koku kayıbı ya da değişiklığı 5- Tat kayıbı ya da değişiklığı 6- Baş ağrısı 7- Olağandışı yorgunluk 8- Boğaz ağrısı 9- Bilinçte bulanıklık 10- Deri döküntüsü 11- Ağız ya da dilde meydana gelen değişiklıklar 12- Kırmızı ve ağrılı parmaklar ya da ayak parmakları 13- Nefes darlığı 14- Göğüs ağrıları 15- kas ağrıları16- Boğuk ses 17- İshal 18- İştahsızlık 19- Karın ağrısı 20- Burun akması 21- Hapşırma İngiliz bilim insanları Türkiye’de de sarfedilen Pfizer-BioNTech koronavirüs aşısının Delta varyantına karşı etkisini açıkladı.

20 bine yakın şahıstan alınan verilerin incelenmesi ile elde edilen neticelere göre, iki doz Pfizer aşısı Delta varyantından kaynaklanan semptomatik hastalıkları önlemede % 88 etkili. Bilim insanları iki doz Pfizer aşısı Alpha varyantından kaynaklanan semptomatik hastalıkları önlemede % 93.7 etkili olduğunu saptadı.

PHE söz hususu aşının ilk dozunun Delta varyantından kaynaklanan semptomatik hastalığa karşı aşağı yukarı % 33 etkili olduğunu söylemişti. Son çalışma ile bu miktar yüzde 36’ya revize edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock