Topuklu Ayakkabının Sağlık Açısından Zararları Nelerdir?

0
5545

Merhaba sevgili okurlarımız. Bugün sizlere kadınların çoğu hatta hepsi bile diyebileceğimiz günlük hayatta giydikleri topuklu ayakkabıların zararları. Topuklu ayakkabıların zararları sadece ayaklarınıza değil bütün vücudu etkilemekte. Şimdi onları inceleyelim.

1-) Kalçalar:

Topuklu ayakkabı giyildiğinde vücudun dengesi bozulur. Dengeyi sağlamak için beliniz ileri itilir, kalça ve omurganın hizalanması değişir. Çok sıklıkla ve uzun süreli topuklu ayakkabı giymeniz halinde kalçada bulunan kaslar kasılır, büzülmesine neden olabilir. Bu durumda ilerleyen zamanlarda kalça ağrılarına sebep olabilir.

2-) Dizler :

3-) Omurga :

Normal şartlarda her bireyde omurganın yapısı yumuşak bir eğriye sahiptir. Yüksek topuklu ayakkabı giyildiğinde sırtınızın alt tarafında oluşan eğrilik biraz fazlaya kaçıyor. Bu durum da omurga hizasının değişmesine yetiyor. Buradaki kasları çok fazla kullanılması bel ve sırt ağrılarına neden olabilir.

Omurga rahatsızlıkları basite alınacak rahatsızlıklar olmadığını belirtmek isteriz. Omurga sıkışmalarında veya omurga kaymalarında oluşacak olan rahatsızlıklar, sinir sıkışmaları, kas zayıfsızlığı, spazm, kramp gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

  • Bunyonlar: Sivri topuklu ayakkabılar, ayak parmaklarınızı ufak bir yere sıkıştırır. Bu durumda da baş parmağınızı diğer parmağa yaslanmaya zorlar. Yaslandığı taktirde baş parmağınız bükülür ve aşağısında çıkıntı, yumru oluşur. Bunyonların genetik olduğu hakkında bir çok araştırma var. Genetik olsa dahi siz sivri topuklu ayakkabı giydiğinizde bu eylemi daha çok zorlamış ve bunyon çıkmasını daha erken zamanlara almış olursunuz.

  • Aşil Tendonu: Yüksek topuklu ayakkabılar giydiğiniz zaman ayak bileğiniz sınırlı harekete sahip olur. Bu sınırlı hareket aynı zamanda sınırlı güce de sebep olur. ayrıca, aşil tendonunun topuk kemiğine yapacağı baskı, kasılmasına neden olur. Bu durum da bir tendon iltihaplanmasına neden olabilir.

  • Çekik Parmak: Dar ve sivri burun topuklu ayakkabılar giyildiği zaman ayak parmaklarınız sıkıştırılır. Sıkıştığı zaman parmaklar aşağıya doğru kıvrılmaya başlar. Zamanla bu durum ayak parmaklarınıza ağrı verebilir, hatta bununla kalmayıp parmaklarınızın hareket gücünü de kısıtlayabilir.

  • Nasırlar: Dar ve topuklu ayakkabılar parmaklarınıza önde baskı yapmaktadır. Oluşan baskı nasırlara sebep olabilir. Ayrıca ayakkabınız sıkı ise bu ekstra bir sürtünmeye neden olabilir. Bu nasırlar bazen ağrısız, ağrılı hatta enfekte bile olabilir.

Topuklu ayakkabılar, kadın bireyleri şık gösterdiği hatta giydiklerinde mutlu hissettikleri için sürekli giyinme eğilimindeler. Fakat bunu sıklıkla ve uzun süreli yapmamaya özen gösterelim. Gün boyu giydikten sonra mutlaka ayaklarınızı dinlendirin. Omurga, kalça düzeninizi bozmamaya gayret gösterin.

Teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock