Tırnakta Beyaz Leke Neden Olur? Nasıl Geçer?

0
17083

Tırnaktaki beyaz lekeler aslında sağlık açısından bizlere bir şeyler belirtmektedir. Genel olarak kalsiyum eksikliği kan düşüklüğü gibi sebeplerden dolayı tırnaklarda bazı ufak kusurlar meydana gelmektedir. Herkeste farklı şekilde gözükebilecek bu lekelerin sebeplerine göz atacağız.

Bu lekeler ufak noktalar, daireler, geniş şekilde tırnak üzerinde yer alabilir. Genelde zararsız olarak bilinir ancak bazı vitamin veya mineral eksikliğinden dolayı bu lekeler ortaya çıkmaktadır.

Tırnaktaki Beyaz Lekelerin Sebepleri

1: Protein Düşüklüğü

Genel olarak tırnakla et arasında ufak bir boşluğun oluşması ile meydana çıkan beyaz lekedir. Elinizle bastırdığınızda yok oluyorsa protein eksikliğinden şüphelenilir. Bu durumda proteince yüksek gıdalar, et, süt, yumurta tüketimini arttırmanızı tavsiye ediyoruz.

Genel olarak kalsiyum eksikliği tırnaklarda bu lekelere sebep olabilir. Süt, peynir, yeşil sebzeleri daha çok tüketmeniz gerektiği anlamına gelmektedir.

3:Karaciğer Sorunları

Bire bir bağlantı olmasa da karaciğerde yağlanma, karaciğer sorunları da bu etkiye sebep olabilir. Toksinlerin yeteri kadar parçalanmaması bu lekelere sebebiyet verebilir. Aynı zamanda kan hücrelerinin yeteri kadar üretilmemesi de bu belirtiye sebep olabilir.

Beslenme yetersizliği ve sindirim sorunlarının da olumsuz etkileri olarak bu lekelere ortaya çıkabilir. Sağlıklı beslenme ile birlikte sağlıklı bir sindirim sistemi önemlidir. bazı vitaminlerin sindirim sistemi ile vücuda karışır. Örnek olarak K vitamini bağırsaktan emilim yapılır. Eğer düzgün çalışmıyorsa bazı vitamin eksiklikleri meydana gelebilir.

Beyaz Lekeler İçin Ne Yapılmalıdır?

  • Protein bol et, balık, tavuk eti, bakgagilleri bol bol tüketmeliyiz.
  • Bolca su içmeliyiz.
  • Aşırı tuzlu, şekerli gıdalardan uzak durmalı.
  • Selenyum, çinko mineralleri için balık,ceviz, ve diğer çerezleri tüketmeliyiz.
  • Tırnak bakımında sert darbelere dikkat edilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.