Tırnak eti soyulmasının sebepleri nelerdir, nasıl tedavi edilir

0
4743

Tırnak eti soyulması çoğu insanın başına zaman zaman gelen bir durumdur. Genellikle tırnak etrafındaki derinin soyulmasıyla oluşur. Bu durum çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir. Peki tırnak eti soyulmasının sebepleri nedir?

REKLAM

Tırnak eti soyulması basit bir durum gibi görünse de çeşitli hastalıkları beraberinde getirebilir. Genellikle bu durum görsel açıdan değerlendirilir ve dıştan destek ya da tedavi yapılarak iyileştirilmeye çalışılır ancak vücutta meydana gelen hastalıklardan ya da bazı vitamin ve minerallerin eksikliğinden dolayı meydana geliyorsa bunun tedavi edilmemesi durumunda sorun tam olarak çözümlenmez. Fakat soyulma nedenlerinin başında C vitamini eksikliği gelmektedir. Tırnak etinde meydana gelen soyulmanın sebeplerinin araştırılması için kişinin öncelikli olarak tam kan sayımına bakması her zaman için tedavinin doğru şekilde seçilmesini sağlayacak bir durumdur. İşte tırnak eti soyulmasının nedenleri ve tedavi yöntemleri…

REKLAM
X

TIRNAK ETİ SOYULMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

Kansızlık

Anemi halk arasında bilinen ismi ile anemi ülkemizde çok sık gözlenen bir rahatsızlıktır. Genellikle yeterli ve dengeli beslenmeye, yeterli protein tüketilmemesine bağlı olarak görülmektedir.

Çeşitli anemi tipleri bulunmaktadır. En sık gözlenen demir eksikliğine bağlı olarak görülen anemidir. Demir eksikliğine bağlı olarak gözlenen anemi hastalarında saçlarda zayıflık ve dökülme, halsizlik, üşüme ve tırnak etlerinde soyulma, tırnaklarda kırılma görülebilmektedir.

Hastalığın tedavi edilmesi, kan düzeyinin normal düzeye gelmesi kişide görülen semptomların giderilmesini sağlayacaktır. Kişi ilaç tedavisinin yanında aynı zamanda beslenmesine de çok dikkat etmelidir. Demir içeriği yüksek gıdalar ile beslenmelidir.

Vitamin Eksikliği

Vitamin eksikliği, dönemsel olarak kişinin beslenmesine bağlı olarak görülebilen bir durumdur. Genellikle ilaç dışı gıda takviyeleri ile kısa sürede kişinin kendini toparlaması sağlanır ancak bazı durumlarda genellikle beslenme bozukluğu görülen kişilerde vitamin eksikliği kronik bir hal alır ve vücuttaki birçok fonksiyon çalışması durur.

Vücuttaki fonksiyonların çalışmasının yanı sıra kişi ciddi boyutta kendini hasta hisseder aynı zamanda vücudunun çeşitli bölgelerinde yaralar oluşabilir. Tırnak etlerinde kopmalar, ani kanamalar meydana gelebilir. Tırnak ve saçları tamamen sağlıksız bir hal alır.

Vitamin eksikliğinin yanı sıra fazla miktarda vitamin tüketilmesine bağlı olarak da vücutta çeşitli mekanizmalar meydana gelebilir. Yukarıda gözlenen semptomlara benzer sonuçlar oluşabilir.

Deri Hastalıkları

Deri hastalıkları çeşitli genetik ve çevresel faktörlerden dolayı görülebilir. Gözlenen hastalığın boyutuna bağlı olarak deride geri dönüşü olmayan hasar meydana gelebilir.

Deri hastalıkları sonucunda özellikle hassas olan tırnak kenarlarındaki deri bölgelerinde soyulma ve kopmalar meydana gelebilir. Egzama gibi deri rahatsızlıklarında bu bölgelerde soyulma çok sık meydana gelmektedir.

Tırnak eti soyulması şikayetinin altında yatan pek çok neden olabileceğinden, doğru tetkik ve tedavi için mutlaka uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

TIRNAK ETİ TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Tırnak etinin soyulması sonucunda kanama ve ağrı olabilir. Bu durumlarda tırnak eti kesinlikle soyulmamalı ve üstü bir yara bandı ile kapatılmalıdır. Yara biraz iyileştikten sonra hafif bir pansuman yapılmalı ve fazlalık tırnak makası ile alınmalıdır. Ayrıca günde 2 veya 3 kez üzeri nemlendirici krem ile nemlendirilmelidir. Tırnak etlerinin soyulması ile problem yaşayan kişiler mutlaka bulaşık yıkarken ellerine bir eldiven takmalı ve tırnak etlerini korumaya almalıdır.

Tırnak etini nemlendirmek için jojoba yağı, badem yağı, portakal yağı, çay ağacı yağı gibi yağlar kullanabilirsiniz. Bunun dışında tırnak eti kanaması ve ağrısı olduğunda aloe vera jeli de sürebilirsiniz. İyileştirici ve iltihap önleyici etkisi sayesinde tırnak etinizi korur ve iyileştirir.

Bunların dışında tırnak etinin soyulmaması için bol bol B, C, D ve E vitaminli yiyecekler tüketmelisiniz. Eğer manikür yaptıran biriyseniz, tırnaklarınız için kullandığınız aletlerin hijyenini de iyi sağlamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz