Tırnak Eti Soyulmasının Nedenleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

0
7759

Merhaba sevgili okurlarım. Tırnak çevresinde etlerin soyulması hemen hemen herkesin başına gelmiştir. Etlerin soyulması bazen acılı olabilmektedir. Tırnak çevresinin etrafındaki derinin soyulmasıyla olur. Önemsiz gibi gözükse de bu durum önemli bir sağlık sorunu olabilir.

REKLAM

Tırnak çevresindeki derinin soyulması basit bir sorun gibi gözükse de bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu durum görsel olarak değerlendirilebilmektedir ancak vücudun hastalıklara tepkisini bu şekilde yada vitamin ve mineral bakımından bir eksiklik olmuş olabilir. Sadece tırnak çevresindeki etin soyulmasıyla olan bir sorun olsa bazı basit yöntemlerle bu sorun giderilebilir ancak sorun vitamin ve minerallerden kaynaklı ise kolay yöntemler işe yaramayabilir. Tırnak etinin soyulmasının nedenlerine ve çözüm yollarına birlikte bakalım.

REKLAM
X

Tırnak etinin soyulmasının nedenleri nelerdir?

1- Anemi:

Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi günümüzde sıkça görülen bir hastalıktır ve birçok hastalığın sebebi olmaktadır. Anemi, genellikle yeterli ve dengeli beslenmeme sebep olabilmektedir. Anemi çeşitli sebeplerden kaynaklı olabilmektedir. Tırnak çevresindeki etin soyulmasının nedeni demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Demir eksiliğinden kaynaklı anemiden ise, halsizlik,üşüme, saçların dökülmesi ve et soyulmalarıdır.

Kansızlığın tedavi yöntemleri, ilaçları ve demir bakımından yüksek yiyecekler tüketilerek giderilebilir.

2- Vitamin eksikliği:

Dönemsel olarak beslenme düzensizliğinden kaynaklı olarak vitamin eksikliği olabilmektedir. İlaç ve gıda takviyeleri ile vitamin eksikliği giderilmeye çalışılsa da bazı durumlarda bunlar yeterli olamayabiliyor. Vitamin eksikliği sonucu kendinizi daha halsiz hissedebilir ve vücudunuzun belirli bölgelerinde yaralar oluşabilir. Vitamin eksikliği, tırnak etlerinin kopması, ani kanamalar , saç dökülmesi ve tırnak kırılmalarına neden olabilmektedir.

Tedavi olarak ilaç ve gıda takviyelerinin yanı sıra günlük ihtiyaç duyulan vitamin ve minerallerin alınması gereklidir.

3- Deri hastalıkları:

Genetik veya çevresel faktörlerden kaynaklı olabilen deri hastalıkları, en basit olarak kendini deri hastalıkları olarak göstermektedir. Basit gibi gözüken bu durum kalıcı hasarlarda bırakabilmektedir.

Tedavisi doktor kontrolünde gerekli tetkikler yapıldıktan sonra uygun tedavi edilmesi ile mümkün olmaktadır.

4- Kozmetik ürünler:

Hepimizin evinde mutlaka kullandığı kremler vardır. Bu kremleri kullanılırken cilde uygunluğu çok önemlidir. Cildinizin yapısını bilerek alınan kremler cildiniz için olumlu sonuçlar doğuracaktır. Tırnak ve çevresi için yağlı kremler kullanmaya özen gösterin. Kullanılan oje veya aseton varsa bunların da yağlı olanları tercih edilmelidir.

Sağlıklı günler dilerim.. Gıda Müh. Merve CEBE

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz