Tırnak Eti Soyulmasının Nedenleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

0
8628

Merhaba sevgili okurlarım. Tırnak çevresinde etlerin soyulması hemen hemen herkesin başına gelmiştir. Etlerin soyulması bazen acılı olabilmektedir. Tırnak çevresinin etrafındaki derinin soyulmasıyla olur. Önemsiz gibi gözükse de bu durum önemli bir sağlık sorunu olabilir.

Tırnak çevresindeki derinin soyulması basit bir sorun gibi gözükse de bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu durum görsel olarak değerlendirilebilmektedir ancak vücudun hastalıklara tepkisini bu şekilde yada vitamin ve mineral bakımından bir eksiklik olmuş olabilir. Sadece tırnak çevresindeki etin soyulmasıyla olan bir sorun olsa bazı basit yöntemlerle bu sorun giderilebilir ancak sorun vitamin ve minerallerden kaynaklı ise kolay yöntemler işe yaramayabilir. Tırnak etinin soyulmasının nedenlerine ve çözüm yollarına birlikte bakalım.

Tırnak etinin soyulmasının nedenleri nelerdir?

1- Anemi:

Kansızlığın tedavi yöntemleri, ilaçları ve demir bakımından yüksek yiyecekler tüketilerek giderilebilir.

2- Vitamin eksikliği:

Dönemsel olarak beslenme düzensizliğinden kaynaklı olarak vitamin eksikliği olabilmektedir. İlaç ve gıda takviyeleri ile vitamin eksikliği giderilmeye çalışılsa da bazı durumlarda bunlar yeterli olamayabiliyor. Vitamin eksikliği sonucu kendinizi daha halsiz hissedebilir ve vücudunuzun belirli bölgelerinde yaralar oluşabilir. Vitamin eksikliği, tırnak etlerinin kopması, ani kanamalar , saç dökülmesi ve tırnak kırılmalarına neden olabilmektedir.

3- Deri hastalıkları:

Genetik veya çevresel faktörlerden kaynaklı olabilen deri hastalıkları, en basit olarak kendini deri hastalıkları olarak göstermektedir. Basit gibi gözüken bu durum kalıcı hasarlarda bırakabilmektedir.

Tedavisi doktor kontrolünde gerekli tetkikler yapıldıktan sonra uygun tedavi edilmesi ile mümkün olmaktadır.

4- Kozmetik ürünler:

Hepimizin evinde mutlaka kullandığı kremler vardır. Bu kremleri kullanılırken cilde uygunluğu çok önemlidir. Cildinizin yapısını bilerek alınan kremler cildiniz için olumlu sonuçlar doğuracaktır. Tırnak ve çevresi için yağlı kremler kullanmaya özen gösterin. Kullanılan oje veya aseton varsa bunların da yağlı olanları tercih edilmelidir.

Sağlıklı günler dilerim.. Gıda Müh. Merve CEBE

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO