Tıp Dünyası Şokta! Doktorlar Gözlerine İnanamadı

0
307

Tıp Dünyası Şokta! Doktorlar Gözlerine İnanamadı Hindistan’da dünyanın en büyük yumurtalık tümörü başarılı bir operasyonla çıkarıldı. Tümörün boyutunun yaklaşık 107 kilogram olduğu duyuruldu. Hindistan’da tıp dünyasını şaşırtan tümör operasyonu gerçekleştirildi. 52 yaşındaki bir kadından dünyanın en büyük yumurtalık tümörü çıkarıldı.

REKLAM

REKLAM
X

Tıp Dünyası Şokta! Doktorlar Gözlerine İnanamadı Tümörün yaklaşık 17 taş (yaklaşık 107 kg) büyüklüğünde olduğu ifade edilirken, operasyonun üç saatten fazla sürdüğü kaydedildi. “30 YILDIR BÖYLE BİR TÜMÖR GÖRMEDİM” DHA’nın haberine göre; tümörün hastanın vücut ağırlığının yüzde 45’ini kapsadığı da ifade edildi.Başkent Delhi’deki Indraprastha Apollo Hastanesi’nde gerçekleştirilen ameliyatta yer alan doktor Arun Prasad, “Meslekte geçirdiğim 30 yıldan fazla süre boyunca hiç böyle bir olaya şahitlik etmemiştim” dedi. Saatlerce süren operasyonun ardından hastanın durumunun iyi olduğu bildirildiTıp Dünyası Şokta!

Doktorlar Gözlerine İnanamadı 52 yaşındaki kadın hastadan başarılı bir şekilde alınan 49 kilo ağırlığındaki tümör, 15 yaşında bir çocuk ağırlığında. İsmi açıklanmayan kadın hasta karnındaki balon gibi şişmeyi fark etti; ancak yumurtalıklarındaki büyümenin farkına varamadı. Tümör, üç buçuk saatlik bir operasyonla alındığında hastanın vücut ağırlığının %45’ine ulaşmıştı. Delhi’deki Indraprastha Apollo Hastanesi’nde gerçekleşen operasyon için Dr. Arun Prasad, tümörü gördüğünde şok geçirdiğini söyledi. Cumartesi günü gerçekleşen operasyon hakkında konuşan Dr. Prasad “30 yıllık meslek hayatımda daha önce böyle bir şeye tanık olmadım. 180 dakikadan daha uzun süren ameliyatın ardından hastanın iyileşmesini mucize olarak değerlendirmeliyiz” dedi.

Tıp Dünyası Şokta! Doktorlar Gözlerine İnanamadı “ÖLÜMCÜL OLABİLİR” Hastadaki tümör ayaklarının da şişmesine ve yürüyememesine yol açtı. Hastada hemoglobin düşüşüne bağlı olarak şiddetli ağrılar baş göstermişti. Ameliyat için kadın hastaya kan nakli yapılması gerekti. Ameliyata katılan diğer doktor Abhishek Tiwari “Organları iflas etmediği için çok şanslı. Aksi takirde böyle bir baskı, hasta için ölümcül olabilirdi” dedi. Ameliyatın mucizevi bir şekilde başarılı geçtiğini söyleyen Dr. Prasad “Operasyonun gerçekleştirilme şeklini inanılmaz bir başarı olarak görüyorum. Hataya yer olmayan bir ameliyattı. Tüm ekip, övgüye değer bir çaba gösterdi” dedi. Pazar günü hastaneden taburcu edilen hastanın sağlık durumu ‘mucize’ olarak değerlendiriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz