Şubat Ayı Sebzeleri Nelerdir?

0
14842019’un Şubat ayına girilmesiyle beraber ‘Şubat ayında ne yenir,Nasıl beslenmeliyiz,Neler tüketmeliyiz,Hangi sebzeler tüketilmeli vb. gibi pek çok soru sorulmaya başlandı.Hem kış mevsiminde olmamız,havaların soğumuş olması sebebiyle hastalıklardan korumak daha dengeli beslenebilmek için aklımızı kurcalayan Şubat ayında hangi sebzeler tüketmeliyiz sorusuna cevap aradık.İşte Şubat ayında hangi sebzeler tüketmeliyiz sorusunun cevapları bu yazımızda.Buyurun bir göz atalım hangi sebzeler tüketilmeli sizler için derledik.

Şubat Ayında Hangi Sebzeler Tüketilmeli

1Mor veya Beyaz Lahana: Beyaz lahana içeriğinde bolca folat, C ve K vitamini; demir, potasyum, magnezyum minerallerini bulundurmaktadır.İçerdiği antioksidan sayesinde kolon, meme ve prostat kanserlerinin tekrar oluşmasına engel olur, beyin hasarını önler ve alzheimera karşı korur.

2Brüksel Lahanası: Brüksel Lahanası içeriğinde, A, C ve K vitaminleri, demir, mangan, potasyum, bakır minerallerini bulundurmaktadır.Lif bakımından oldukça zengindir. Kalp, beyin, göz sağlığı açısından oldukça yararlı bir sebzedir.

3-Pancar: Pancar içeriğinde folik asit, potasyum, demir bulundurmaktadır. Daha çok salatalarda kullanılmaktadır.

4-Turpgiller:Turp içeriğinde gerekli olan vitamin,mineral,lif ve besin değerleri bakımından zengin olan bir sebzedir.Güçlü bir antioksidan özelliği bulunmaktadır.Ödem sorunu yaşayan bireylerin tüketmesi önerilmektedir. C vitamini bakımından zengin bir besindir.

6- Bal Kabağı:Bal kabağı içeriğinde potasyum, magnezyum, kalsiyum, fosfor, çinko ve bakır mineralleri, A, C ve B vitaminleri,
folik asit içermektedir. Düşük kalorili olması ve yüksek lif içermesi nedeniyle son zamanlarda zayıflamak isteyenlerin diyet listelerinde en başlarda yer almaktadır.

7-Tatlı Patates:Tatlı patates içeriğinde bolca A vitaminini bulundurmasının yanında C,B6, ve B vitaminleri bulundurur.Demir,magnezyum vepotasyum içerir.Şeker hastaları için faydalıdır.Kalp krizi riskini azaltır.

8-Rezene: Rezene içeriğinde A, C vitamini, folik asit, potasyum, demir bulundurmaktadır.Lif bakımından zengindir. Rezene, mide-bağırsak rahatsızlıklarına,hazımsızlık sorunu yaşayanlara iyi gelmektedir ve iştah açıcı etkisi bulunmaktadır.

9-Karnabahar:Karnabahar içeriğinde C vitamini, folik asit, potasyum minerali bulundurmaktadır.Lif bakımından zengin bir sebzedir.. Kalorisi oldukça düşük bu sebze kilosunu dengelemek isteyen bireyler için sağlıklı pişirme yöntemleri kullanılarak tüketilebilir.

10-Brokoli: Brokoli içeriğinde folik asit, A, C ve K vitaminleri ve demir, potasyum, selenyum, kalsiyum minerallerini bulundurmaktadır.Lif bakımından zengindir. Antioksidanı yüksek olan brokoli; kolon, prostat ve pankreas kanserine karşı koruyucu etkiye sahiptir.

11-Kereviz: Kereviz içeriğinde, C ve K vitamini, folik asit, potasyum ve lif bulundurmaktadır.Daha çok zeytinyağlı olarak tercih edilmektedir.

12-Kuşkonmaz: Kuşkonmaz içeriğinde, potasyum, demir, folik asit bulundurmaktadır.Lif bakımından oldukça zengin bir sebzedir.Antioksidan ve lif içermesinden dolayı kolon kanserinden koruyucu etkisi bulunmaktadır.

13- Ispanak: Ispanağın yeşil yaprakları cilt, saç ve kemik sağlığı açısından önemlidir.Ayrıca protein, demir, vitamin ve mineral kaynağı olduğu gibi içerdiği bu vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini de güçlendirir.

14-Pazı :Pazı içeriğinde, A ve C vitamini, folik asit, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum bulundurmaktadır.Lif açısından zengin bir besindir. Besin değeri yüksek olan bu sebze kolesterolün düşürülmesinde, vücut direncini arttırılması için tüketilebilmektedir.

15-Havuç: Havuç içeriğinde , B, A, C ve K vitaminleri, potasyum, çinko, bakır minerallerini bulundurmaktadır.Kalorisi düşüktür.Lif bakımından zengindir. Pişirildiğinde kan şekerini daha çabuk yükseltmektedir özellikle diyabetliler çiğ olarak tüketmelidirler..

16-Şalgam: Şalgam içeriğinde, C vitamini, folik asit, potasyum bulundurmaktadır.Lif bakımından zengindir. Şalgam daha çok sıvı halde içecek olarak tüketilmektedir.

17-Brüksel Lahanası:Brüksel Lahanası içeriğinde, A, C ve K vitaminleri, demir, mangan, potasyum, bakır mineralleri bulundurmaktadır.Lif bakımından zengin bir sebzedir. Kalp, beyin, göz sağlığı için faydalıdır.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.