SON DAKİKA.. İŞTE HÜKÜMET KULİSLERİNDE KONUŞULAN FORMÜL

0
801

Fiyat artışları ve asgari ücretin 4 bin 250 liraya çıkmasının ardından milyonlarca emeklinin gözü kulağı hükümetten gelecek zam haberler inde.Ayrıntılar Haberin Detayındadır…

REKLAM

Gazeteci Zafer Şahin, CNN Türk ekranlarında yayınlanan Gece Görüşü programında emeklimaaşları hakkında açıklamalarda bulundu.

REKLAM
X

EMEKLİYE ÇİFT ZAM

Emekliye çift zam yapılacağını ifade eden Şahin, Ocak ayında maaşı 2 bin liranın altında olanemeklilere 500 lira eşit zam yapılacağını bunun haricinde bir de enflasyon zammı verileceğinisöyledi.

3600 EK GÖSTERDE MAYIS AYINDA HAYATA GEÇECEK

Şahin, milyonlarca memurun ve memur emeklisinin merakla beklediği 3600 ek göstergehakkında da konuştu. Şahin, 3600 ek göstergenin mayıs ayına kadar hayata geçeceğini ifadeetti.

EMEKLİ MAAŞI ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ilan ettiği enflasyon verileri yeni yılda toplusözleşme dışında bırakılan işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin ise yüzde 13.8 civarında zamalacağına işaret ediyor.

%10.48’LİK ZAM GARANTİ

TÜİK, temmuz ayından Kasım ayı sonuna kadar geçen 5 aylık dönemde TÜFE artışının yüzde10.48 olduğunu açıkladı. Böylece yüzde 10.48’lik zam aralık enflasyonu sıfır dahi çıksagaranti ödenecek. Maaş zamları 3 Ocak 2022’de açıklanacak aralık ayı enflasyonuylanetleşecek.

YÜZDE 3 OLURSA 13.8 ZAM

Eski SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise aralık enflasyonu yüzde 2 olursa yüzde 12.7, yüzde 3olursa yüzde 13.8 zam alacaklar.

ASGARİ ÜCRET İLE EMEKLİ MAAŞI MAKASI AÇILIYOR

Asgari ücretlilere yapılan yüzde 50.51 oranındaki zam 13 milyon emeklinin yeni yıl zamumutlarını artırırken, yapılan hesaplamalar asgari ücretle emekli aylıkları arasındaki makasınaçılmaması için seyyanen zam yapılması gerektiğini gözler önüne serdi.

1.200 LİRALIK FARK AÇILMASI

Asgari ücret zammından önce asgari ücretli işçiyle en düşük emekli aylığı arasında bin 200liralık bir fark vardı. Asgari ücret 2 bin 826 lira, en düşük emekli aylığı da Hazine’nin aradakifarkı ödemesiyle birlikte bin 626 lira düzeyinde bulunuyordu.

Şimdi yeni yıldan itibaren bin200 liralık farkın korunması halinde bile en düşük emekli aylığına bin 427 lira zam yapılaraken az 3 bin 53 lira civarına yükseltilmesi gerekiyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz