Son dakika: Aşıdan sonra ağrı kesici içilir mi? Biontech aşı olduktan sonra antibiyotik alınır mı?

0
296

Kovid-19 aşılama çalışmaları hız kazandı. Aşılama çalışmaları tüm hızıyla devam ederken aşısını olan vatandaşlar araştırmalar yapıyor. Korona aşısı olarak Biontech ve Sinovac aşısı kullanılıyor.

REKLAM

Birçok vatandaş koronavirüs aşısı sonrası ağrı kesici alınır mı, içilir mi sorusunun yanıtını araştırıyor. Peki ama biontech aşısı olduktan sonra ağrı kesici, antibiyotik gibi ilaçlar içilir mi?

REKLAM
X

Koronavirüs salgınında tüm Türkiye’de aşılama çalışmaları devam ediyor. Aşı olan vatandaşlar aşı sonrası dikkat edilecek konuları sorguluyor. Vatandaşlar özellikle; ‘Aşı olduktan sonra ağrı kesici alınır mı?’ sorusunun yanıtını araştırıyor. İşte Biontech ya da Sinovac aşısı olduktan sonra ağrı kesici, antibiyotik gibi ilaçlar içilir mi sorusunun yanıtı…

Korona aşısı olduktan sonra ağrı kesici alınır mı?

Koronavirüs aşısı olduktan sonra sağlık personelleri birtakım talimatlarda bulunuyor. Aşı sonrası ağrınız olursa ağrı kesici içebilirsiniz önerisinde bulunuyor. Aşı günü ağrı kesici veya ateş düşürücü olarak parasetamol içeren ilaçların kullanılmasının aşının etkisini azaltmadığı biliniyor. 

Korona Aşısı Olduktan Sonra Antibiyotik İçilir mi?

Sağlık Bakanlığı Aşı Portalı’nda yer alan bilgilere göre, antibiyotik kullanmak covid aşısı olmada herhangi bir engel teşkil etmiyor. Antibiyotik kullanma sürecinde de aşı takvimine göre uygulamaya devam ediliyor. Buna göre; antibiyotik kullanırken COVID-19 aşısı olunabilir.

Ancak vücutta ateşle seyreden bir infeksiyon varken aşı uygulandığında aşıya karşı yanıt azalabilir. Bu nedenle ateşli hastalık geçirmekte olan kişilerin 48 saat ateşsiz olduktan sonra, şikayetleri azalınca aşı olmaları önerilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz