SON DAKİKA 81 İLE GENELGE GÖNDERİLDİ

0
1399

İçişleri Bakanlığı yurttaşların yılbaşı gecesini huzur ve emniyet içersinde geçirmelerini sağlamak suretiyle emniyet önlemlerini en üst seviyee çıkardı.

REKLAM

Yılbaşı tedbirleri kapsamında emniyet, jandarma, kıyı emniyetten meydana gelen 340 bin 351 personel, 55 bin 466 ekip vazife alacak, 769 hava aracı, 218 deniz aracı ve 588 dedektör köpekten de yararlanılacak. 81 İL VALİLİĞİ’NE GÖNDERİLDİ Öncelikle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla emniyet önlemlerini sahibi olan “Yılbaşı Tedbirleri” konulu genelge 81 il valiliğine gönderildi.

REKLAM
X

Bu tedbirlerin etkinliğini çoğaltmak ve üst seviye koordinasyonu sağlamak suretiyle, 31 Aralık Cuma günü başta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmak üzere, Bakan Yardımcıları, Güvenlik Genel Müdürü, Jandarma Genel Komutanı, Sahil Güvenlik Komutanı, Göç İdaresi Başkanı ve Bakanlığın başka üst yöneticileri ülkenin dört bir beraberinde sahada olacak.

Tüm il valileri, kaymakamlar, il/ilçe emniyet müdürleri, il/ilçe jandarma komutanları vazife gerçekleştirdikleri il/ilçelerde olacak ve yeni senenin ilk ışıklarına kadar vazifelerine devam edecek. İhtiyaç duyulduğunda koordinasyonu sağlamak ve ülke seviyeindeki hadiseleri anlık olarak takip etmek suretiyle Bakanlık GAMER merkezinde Bakan Yardımcısı başkanlığında, İller İdaresi Genel Müdürü Güvenlik Genel Müdür Yardımcısı, Jandarma Genel Komutan Yardımcısı ve Sahil Güvenlik Komutan Yardımcısı yeni senenin ilk ışıklarına kadar bilfiil koordinasyon vazifeine sürdürecek.

GÜVENLİK ÜST DÜZEYDE Yılbaşı gecesinin huzur ve emniyet içersinde geçirilmesi amacıyla 30.12.2021 günü saat: 08.00 ile 01.01.2022 günü saat: 08.00 arasında tedbirler yoğunlaştırılacak. Bu kapsamda Jandarma Genel Komutanlığınca 6 bin 522 adet program noktası oluşturuldu. 8.164 trafik, 63.871 başka birimlerden olmak üzere toplam 72 bin 35 personel, 16 bin 429 ekip, 674 hava aracı ve 352 dedektör köpek vazife yapacak.

 Güvenlik Genel Müdürlüğünce 7 bin 560 adet program noktasında, 21 bin 558 trafik, 243 bin 742 başka birimlerden olmak üzere toplam 265 bin 300 personel; 38 bin 741 ekip; 86 hava aracı, 55 deniz aracı ve 228 dedektör köpek vazife alacak. Sahil Güvenlik Komutanlığınca; 163 yüzer unsur, 9 hava aracı, 124 kara aracı, 8 dedektör köpek ve 561 karargah/hareket merkezi personeli olmak üzere toplam 296 ekip ve 3 bin 16 personel vazifeli olacak.

TRAFİK TEDBİRLERİ EN ÜST DÜZEYE ÇIKARILACAK Trafik ekip/timleri; yol güzergahlarında, seyir halinda ve sürücüler doğrultusundan kolaylıkla görülebilecek şekilde tepe lambaları devamlı yanar vaziyette konuşlandırılacak. Yağış nedeniyle karayolunun kapanması halinda araçları, daha eskiden belirleme edilen seçenek güzergahlara ya da dinlenme alanlarına yönlendirecek.

Vatandaşların evlerine sıhhat içersinde dönmelerini temin amacıyla bilhassa yılbaşı gecesi saat 24.00’ten sonra trafikte alkol denetimlerine ağırlık verilecek. Kayak merkezlerinin varolduğu illerimizdeki (Bursa-Uludağ, Ankara-Elmadağ, Bolu-Kartalkaya, Kayseri-Erciyes, Çankırı-llgaz, Erzurum-Palandöken, Kars-Sarıkamış gibi) turizm merkezlerine başka illerden trafik akışının yoğunlaşacağı değerlendirildiğinden, bu illere ulaşım gerçekleştiren güzergahlarda ek trafik tedbirleri alındı.

Trafik kontrollerinde, kış şartları da göz önünde tutularak araçlarda teknik açıdan bir kusur ya da aksaklığın bulunup bulunmadığı; ışık donanımlarının faal olup olmadığına ilgi edilecek, rastgele bir kusur belirleme edilen araçların trafiğe çıkışına izin verilmeyecek. Kazaların yoğun olarak ortaya geldiği yol kesimlerinde sabit/seyir halinda ve tepe lambaları yanar vaziyette trafik ekipleri vazifelendirilecek.

Güzergâhta buzlanma, yoğun kar yağışı ya da tarzı gibi seyir emniyetliğini tehlikeye düşürebilecek durumların belirleme edilmesi halinda yolun hali ile ilgili, başka kurumlarla eş güdümlü lüzumlu tedbirler gecikmeksizin alınacak. 81 ile gönderilen genelge kapsamında kritik tesislerdeki emniyet önlemleri artırılarak buralarda ek tedbirle alınacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz