şok gelişme

0
15136

Şok Gelişme .. Aşı Olan 2 Kişi Hayatını Kaybetti… Aşılar Toplatılıyor
Iki bireyin ölümü ardından bakanlıktan geniş çaplı tahkikat Japonya’da sağlık Bakanlığı, bünyesinde yabancı madde saptanması ardından tüketimi askıya alınan Moderna serisi aşılardan ilk doz yaralanan 30 ila 38 yaşlarındaki iki ferdin, bir vakit sonra öldüklerinin belirleme edildiğini açıkladı.

REKLAM

REKLAM
X

Ölen şahıslara ortaya getirilen aşı şişeciklerinde yabancı madde saptanmadığını kaydeden bakanlık, “Ölümlerle Moderna aşısı içerisinde sebepsel birlikteliğin anında anında bilinmez halini koruduğunu” bildirdi.

Üretici şirket Moderna ile Japonya’daki satış ve dağıtımından mesul partneri Takeda, ölüm sebeplerinin bakanlıkla iş birliği durumunda susturulduğunu açıkladı.

KİRLENME VE YABANCI MADDE
Önceki hafta, açılmamış Moderna aşısı şişeciklerinde kirlenme, birtakım şişeciklerde ise yabancı maddeler bulunmuş olduğunu aktaran bakanlık kullanılmamış 1,6 milyon dozdan çok Kovid-19 aşısını geri toplatma kararı almıştı.

Takeda ise emniyet önlemi olarak İspanya’da aynı üretim bandından çıkan dozların Japonya’daki tüketimine ara verdiklerini bildirmişti.

Kovid-19 Aşılarından görevli Kabine Üyesi Kono Taro, mevzuya dair yaptığı açıklamada, “Potansiyel kirlenme” saptanan seriden aşağı yukarı 500 bin dozdan çok aşının uygulanmış olduğunı açıklamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz