Sırt ve Boyun Ağrısına Karşı Yapılacak Hareketler

0
1156

Özellikle günümüzdeki ofis çalışmaları sebebiyle bel ve boyun ağrısı sorunları gün geçtikçe artmaktadır. Çalışma ortamı yoğunluğu, uzun süreli aynı pozisyonsa çalışma, hareketsizlik gibi etkenlerden dolayı bu gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Yazımızda belirteceğimiz bazı tavsiyeler ile bu ağrıları tamamen yok edebilirsiniz.

REKLAM

Bu hareketsizlik durumu ilk etapta ağrılar şeklinde sürse de ilerleyen zamanlarda boyun fıtığı ve kamburluk meydana getirmektedir. Bu yüzden erkenden önlem alarak ilerleyen yaşlarda sağlıklı bir yaşam için şimdiden dikkat etmemiz gerekmektedir.

REKLAM
X

Yapacağımız hareketlerde amaç sırt ve boyun kaslarını geliştirip kan akışını sağlamaktır. Bu sayede duruş bozuklukları düzelir ve ağrılar sona ermektedir.

Bu harekette yere paralel bir şekilde oturulup eller arkaya esnetir ve boyun mümkün olduğunca ileri alınır. Bu şekilde yaklaşık 60 saniye kadar durmamız gerekir.

Aynı zamanda nefes alış verişler düzenli bir şekilde olması gereklidir.

Yüzünüzü ileri ve yere doğru olacak şekilde hareket ettirin. Sonrasında belinizden ileri geri doğru hareket ettirin.

Yine bu 2. hareketimizde de çok etkili bir şekilde bu ağrılardan kurtulabilirsiniz. Resimdeki şekilde durul yaparak ileri geri hareketler yapacağız.

Boyun dik bir şekilde durmalı bükülmeden paralel şekilde durmalıdır. Yine bu harekette vücudun daha güzel şekilde alması da sağlanmaktadır.

Bu egzersizlere ek olarak iş yerinde kısa molalar vererek hareket edin. Boynunuzu rüzgardan koruyun. Evde şınaf ve mekik hareketleri uygulayın. Bu basit hareketler günlük en fazla 30 dakikanızı alacaktır. Ancak zayıflamanıza yardımcı olacak ve ağrılarını etkili bir şekilde yok edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz