SİNOVAC AŞISI OLANLARDAKİ BÜYÜK TEHLİKEYİ AÇIKLADI

0
301

REKLAM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Sinovac aşısı olan vatandaşlar için büyük tehlikeyi böyle açıkladı. Ayrıntılar haberin devamındadır.

REKLAM
X

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Sinovac aşısı olan vatandaşların üçüncü doz aşıyı olmaları gerektiği zaman dilimini açıkladı.

BBC Türkçe’nin haberine göre; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı’ndan sonra önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, iki doz Sinovac aşısı olanların 3 ay sonra üçüncü doz aşı olması gerektiğini vurguladı.

AKTİF VAKALARIN ÇOĞU TAM AŞI OLMAYANLAR

Koca, Covid-19 sonucu hayatını kaybedenlerin yüzde 90’ının ya hiç aşı olmamış ya da aşıları eksik kişiler olduğunu söyledi. Koca ayrıca şu anda aktif vakaların yüzde 81’ini tam aşılı olmayanların oluşturduğunu belirtti.

Tek doz aşının koruyuculuk açısından yeterli olmadığını söyleyen Koca, vakaların şu anda en yoğun olarak 15-45 yaş grubu arasında görüldüğünü söyledi.

3 AY SONRA 3.DOZ OLUNMALI

2 doz Sinovac aşısının üzerinden 3 ay geçenlerin, 3. doz aşı olması gerektiğini vurgulayan Koca, “Özellikle elimizdeki veriler üçüncü aydan sonra bu koruyuculuğun azaldığını, yaşlı grupta ek olarak daha da düştüğünü gösteriyor.

Yani 2 doz inaktif aşısı yaptırmış kişi rahat hareket etmemeli, 3 ay sonra yeni aşısını yaptırmalıdır.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz