Sezaryen İle Doğum Yaptırmak Zararlı Mıdır?

0
1168

Merhaba sevgili okurlarım. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte değişen ve sık sık kullanılanlardan biri de sezaryen ile doğum yapmak olmuştur. Kimi durumlarda sezaryen ameliyatı mecburi yapılmaktadır. Ancak son zamanlarda normal doğum yerine ihtiyaç durumları dışında dahi sezaryen ameliyatı yapılmaktadır.

REKLAM

Son yıllarda normal doğum yerine sezaryen doğum oranında ciddi artışlar olmuştur. Bu artışların sebepleri farklı olsa da genel anlamda normal doğum esnasında ve doğum sonrası iyileşme süresinden dolayı korktuklarından dolayı sezaryene yönelmeler oluyor. Sezaryene artıştan dolayı Sağlık Bakanlığı normal doğuma yönlendirmek amacıyla birçok destek programları ve eğitimleri hazırlamıştır. Sağlık Bakanlığı normal doğum yapması için anne adaylarını da uyarıyor.

REKLAM
X

Doğum öncesi hamilelik sürecinde anne adaylarının eşlerine ve annenin çevresindekilere oldukça iş düşüyor. Anneyi hamilelik döneminde olduğu gibi hamilelik sonraki süreçte de anneyi rahatlatmaları gerekiyor. Normal doğum ile ilgili doğru bilgileri anne adayına anlatmak gerekiyor. Bu sayede anne adayı daha bilinçli ve endişe duymadan normal doğuma kendisini hazır hissedecektir.

Hızla artan sezaryen doğumuna karşı Almanya bilim insanları tarafından bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırma sonuçları ise oldukça şaşırtıcı buldular. Araştırmacılar bunun için birçok sezaryen ile doğan çocuk ve normal doğum ile doğan çocuklar üzerinde araştırdılar. Araştırmacıların buldukları sonuç şöyle;  Sezaryen ile doğan çocukların normal doğum ile doğan çocuklara göre bağışıklık sistemleri daha zayıf ve grip ve nezle gibi solunum hastalıklarına yakalanma olasılıkları daha yüksek olduğunu ortaya çıkardılar. Ayrıca hastalık süresinin iyileşmesi de normal doğan çocuklara göre daha uzun sürdüğü açıkladı.

Ek olarak psiklojik etkinliklerde de yine aynı şekilde normal doğum yapanlar psikolojik olarak daha sağlıklı oldukları görüldü. Araştırmalar yine devam ediyor yeni çalışmalar sonuçlanacak ancak ilk veriler bu şekilde. Bu yüzden mümkün olduğunca normal doğuma yönelmeli, tanıdıklarımızı da bu konuda yönlendirmeliyiz. Hem anne hem de bebek sağlığı için bu çok önemli..

Sağlıklı günler dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz