Sarımsak Ve Limon Kürü Faydaları

0
259

Hem limonun hem de sarımsağın bilinen bir sürü yararları vardır. Limon suyunu ve sarımsağı karıştırarak hazırlayacağınız bu tarif tansiyona iyi gelir. Damar tıkanıklığını önler ve damarda oluşan yağlık ve sertleşmeyi de ortadan kaldırır. Aynı zamanda bilinir ki limon kötü huylu olabilecek her hücreye iyi gelmektedir.

REKLAM

Yapılan araştırmalara göre limonun kanserli hücreleri öldürerek kanseri durduğu yönde yapılan çalışmalar vardır. Limonu meyve gibi tüketilerek yiyebiliriz, hemde salatanın içerisine sıkılarak veya limon suyuyla limonata olarak kullanılarak da pek çok değişik alanda tüketebiliriz. Limonun içerisinde bulunan vitaminler ve proteinler sayesinde kanser tedavisinde de iyi bir yöntem olarak kullanılıyor.

REKLAM
X

Limonun kanser tedavisine iyi geldiği araştırmaları 1970’ten itibaren yapılmaya başlanmıştır. Limon göğüs kanseri, kolon kanseri, akciğer, prostat ve pankreas kanseri gibi pek çok kansere iyi gelmektedir. Aynı zamanda sinir sistemini dengeleyerek vücutta meydana gelebilecek gerginliği de ortadan kaldırmaktadır.

Limonun kendisi vitamini deposu olduğu gibi kabuğunda da dlimonene isimli bir madde bulunur. Bu madde sayesinde vücutta yaşamakta olan zararlı parazitler ölür ve metabolizmanın sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cilt sağlığı için de limon bir hayli önemlidir.

Pollifenoller, limonun içerisinde bulunan bir maddedir. Bu da daha çok kadınlarda ortaya çıkan yumurtalık kanser riskini en aza indirgemektedir. Yüksek tansiyonu olan kişilerde sık olarak sık olarak limon tüketerek tansiyon çıkmasını da engeller. Bakteri, enfeksiyonlar ve mantarlara karşı da bir hayli etkili bir yiyecektir.

Rus Tıp dünyasında limonun kullanımı
Rusya’da hekimlerin uzun uzun soluklu araştırmalarından sonra limonun kalp ve damar hastalıklarında tedavi amaçlı kullanılması onaylanmıştır. Yoğun bir biçimde kullandıkları bu tedavi olumlu sonuçlarla kendisini netliğe kavuşturmuştur.

Limon suyunun ve sarımsağın da karıştırarak eklendiği bu içecek damarda meydana gelebilecek her çeşit problemi ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda tansiyonla alakalı hastalıklara da faydalıdır. Türkiye’de de çoğu Tıp doktoru bu iki karışımından elde edilen içeceği tedavi yöntemi olarak kullanmaktadır.

Limon ve sarımsak içeceği:
Malzemeler

40 diş sarımsak
2 litre limon suyu
Koyu renkli olan ışık almayan kavanoz
Hazırlanışı:

öncelikle sarımsakları soyun ve hepsini ezin daha sonra limon suyunun içine gezmiş olduğunu sarımsakları ilave edin. Işık geçirmeyen kavanozun kapağını sıkı bir biçimde kapatarak 25 gün boyunca soğuk bir yerde dinlenmesini bekleyin.

Not: Gün içerisinde kavanozu çalkalamayı unutmayın. Belirtilen gün sonunda sarımsaklı ağır ağır eriyecektir. Etkisini çok daha iyi olabilmek için sabah kahvaltılarından önce tüketilmelidir.

Limon Sarımsak
Limon Sarımsak

Limon suyu ve sarımsak karışımının yararları
Vücudun bağışıklık sistemini dengeler ve stresten dolayı ortaya çıkan alerjileri ortadan kaldırır.
Damarda meydana gelebilecek her çeşit sorunlu özellikle iltihaplanmaları ve tıkanmalara karşı birebir çözümdür.
Hipertansiyonu engelliler.
Böbrekte oluşan taşları ve safra da oluşan taşların erimesine yardımcı olur.
Vücutta oluşan fazla ödemin dışarı atılmasını sağlar.
Kolesterolü düşürerek hemde lipit seviyesinide düşürmektedir.
Metabolizmayı hızlandırarak fazla yağların erimesine neden olur ve daha sağlıklı kilogram vermeyi destekler.
Mide de oluşan ve bağırsakta oluşan sorunlara karşı düzenleyicidir.
Pankreasın kendisine gelip yenilenmesini sağlar ve vücuttaki şeker oranı dengede tutar.
Romatizmal iltihaplara karşı en iyi yöntemdir. Kireçlenmeyi önler ve ağrıları en aza indirger.
Beynin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Beyin hücrelerini yenilediği gibi vücuttaki sinir sistemini de tazeler ve hemde inme ve felç riskini de ortadan kaldırır.
Dondurulmuş limon
Limon suyunda olan C vitamini her ne kadar fazla olsa da rendelenmiş limon da daha fazla C vitamini tespit edilmiştir.

Tarifi: Limonları teker teker yıkadıktan sonra derin dondurucuya dolmasını için atın. Ardından donmuş olan limonlarınızı ince rende ile rendeleyin.

Not: Rendelenmiş limonları her çeşit yemeklerde salatalarda ve soslarda dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Faydalı Bilgi: Dondurma işleminin hızlı ve yavaş olmasının bir önemi vardır. Ürünü dondururken hızlı bir biçimde dondurursanız içindeki mineraller ve vitaminlerin zenginliği kaybolmaz. Fakat yavaş bir biçimde dondurulan gıdaların içerisinde bulunan bütün vitaminler yok olur ve tatlılarında bozukluk ortaya çıkar. Bu yüzden hızlı bir biçimde dondurmayı özen göstermelisiniz.

Limonun tümöre ve ura olumlu etkileri
Tüketilen limonun kanser hücrelerini kuruttuğu bilimsel araştırmalar doğrultusunda incelenmiş ve tespit edilmiştir. Dünya çapında çoğu ilaç şirketi limonun içerisinde bulunan vitaminlerden yola çıkarak laboratuarlarda testler yapmış ve 12 çeşit farklı şekilde kansere iyi geldiğini ispatlamıştır. Kanser tedavisinde sık olarak kullanılacak olan kemoterapi tedavi yönteminden daha kuvvetli olduğu sonucuna varılmıştır. Kemoterapi kötü hücreleri öldürdüğü gibi hemde daha sağlıklı hücreleri de yok ediyor. Fakat limonun içerisinde bulunan C vitamini kötü huylu hücreyi öldürürken hemde daha sağlıklı olan hücreleri de koruyarak zarar vermemektedir.