Sarımsağı Kimler Yememeli Tüketmemelidir?

0
4988

Merhaba sevgili okurlarım. Sarımsak ve soğan birçok kişinin yemeklerde sıklıkla tükettiği sebzelerdendir. Çiğ veya pişmiş bir şekilde yemeklerin içerisine atılabilen sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor. Ancak bu faydalarının yanında zararları da olabilmektedir. Sarımsağı çiğ bir şekilde sıklıkla tüketiyorsanız tansiyonun ani düşmesine sebep olur. Sarımsağı koku ve tat olarak tahammül edemeyenler olduğu gibi gün içerisinde her öğün tüketenlerde vardır.

Sadece yemek yanında yada yemeklere katılmanın dışında tıp dünyasında da sarımsak kullanılmaktadır. Birçok hastalığın tedavisinde geçmiş yıllardan günümüze kadar hala kullanılmaktadır. İlk öncelikle sarımsağın faydalarına bakıp daha sonra kimlerin tüketemeyeceğine ve günlük sarımsak ne kadar tüketilmelidir? sorularına bakalım.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Kalp rahatsızlığına iyi gelir:

Kolesterol seviyesini kontrol tutar:

Özellikle kötü kolesterol olan LDL ‘ yi düşürür. Trigliserit düzeyi yüksek olduğunda kolesterol seviyesini tetikler. Sarımsak kolesterol seviyesini kontrol eder ve kolesterol hastalıklarına iyi gelir.

Kansere karşı etkilidir:

Sindirim sistemine yardımcı olur:

Sindirim sistemi ile sorunlarınız varsa günde 1 diş ister çiğ ister ezerek tüketeceğiniz sarımsak sindirim sorunlarınızı ortadan kaldıracaktır. Böylece daha rahat bir şekilde sindirim sisteminizin çalışmasını sağlar. Kilo vermek isteyenler içinde sarımsak diyet listelerinin başında yer almaktadır.

Sarımsağı Kimler Yememeli Tüketmemelidir?

Sarımsak aşırı tüketildiğinde kaşıntılara ve cilt sorunlarına neden olabilmektedir.

Tansiyonu ani düşürdüğünden gün içerisinde baş dönmesi yaşayabilirsiniz.

Aşırı tüketim sonucu halsizlik ve baş ağrısına neden olabilmektedir.

Sarımsak yapısında bulunan Alliin maddesi sayesinde kan inceltici özelliğe sahiptir. Buda kansızlığa neden olabilmektedir.

Bazı doktorlar tarafından doğum kontrol haplarının etkisini azalttığını ileri sürülmektedir.

Eğer kullandığınız ilaçlar varsa bunlar yerine sarımsak tüketilmemelidir. Doktorunuza danışmadan ilaçlar alımınız kesmeyin.

Sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Özellikle genç kişilerde ve yetişkinliğe geçiş dönemindeki kişilerde akne ve sivilce oluşumuna neden olmaktadır.

Orta yaşına girmiş ve orta yaşını geçmiş kişilerin sarımsak tüketirken daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Sağlıklı günler dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.