Sarımsağı Kimler Yememeli Tüketmemelidir?

0
4789

Merhaba sevgili okurlarım. Sarımsak ve soğan birçok kişinin yemeklerde sıklıkla tükettiği sebzelerdendir. Çiğ veya pişmiş bir şekilde yemeklerin içerisine atılabilen sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor. Ancak bu faydalarının yanında zararları da olabilmektedir. Sarımsağı çiğ bir şekilde sıklıkla tüketiyorsanız tansiyonun ani düşmesine sebep olur. Sarımsağı koku ve tat olarak tahammül edemeyenler olduğu gibi gün içerisinde her öğün tüketenlerde vardır.

REKLAM

Sadece yemek yanında yada yemeklere katılmanın dışında tıp dünyasında da sarımsak kullanılmaktadır. Birçok hastalığın tedavisinde geçmiş yıllardan günümüze kadar hala kullanılmaktadır. İlk öncelikle sarımsağın faydalarına bakıp daha sonra kimlerin tüketemeyeceğine ve günlük sarımsak ne kadar tüketilmelidir? sorularına bakalım.

REKLAM
X

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Kalp rahatsızlığına iyi gelir:

Ülkemizde en çok rastlanılan sağlık sorunlarının ikinci sırasında yer alan kalp rahatsızlıklarıdır. Birçok araştırmacı tarafından deneysel ve klinik ortamda test edildikten sonra kalp hastalıkları ve kardiyovasküler hastalıklara iyi geldiği ortaya çıkarılmıştır. Yapılan incelemelerde sadece insan sağlığına değil hayvanlar üzerinde de sarımsak ile yapılan araştırmalarda olumlu sonuçlara rastlanılmıştır.

Kolesterol seviyesini kontrol tutar:

Özellikle kötü kolesterol olan LDL ‘ yi düşürür. Trigliserit düzeyi yüksek olduğunda kolesterol seviyesini tetikler. Sarımsak kolesterol seviyesini kontrol eder ve kolesterol hastalıklarına iyi gelir.

Kansere karşı etkilidir:

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan sarımsak, kanser rahatsızlıkalrına karşı iyi geldiği birçok deney sonucunda tespit edilmiştir. Geçmiş yıllardan günümüze kadar birçok araştırmanın konusu olan sarımsak, kanser hastalarının tedavisinde ilk sırada yer alır. Ülkemizde maalesef kanser hastalıkları ilk sırada yer almaktadır. Dolayısıyla tedavisi içinde birçok yöntem aranmıştır. Sarımsak kokusu itibariyle beyindeki sinir sistemlerini uyararak kansere yakalanma riskini ve kanserin ilerleme riskini azaltmaktadır.

Sindirim sistemine yardımcı olur:

Sindirim sistemi ile sorunlarınız varsa günde 1 diş ister çiğ ister ezerek tüketeceğiniz sarımsak sindirim sorunlarınızı ortadan kaldıracaktır. Böylece daha rahat bir şekilde sindirim sisteminizin çalışmasını sağlar. Kilo vermek isteyenler içinde sarımsak diyet listelerinin başında yer almaktadır.

Sarımsağı Kimler Yememeli Tüketmemelidir?

Sarımsak aşırı tüketildiğinde kaşıntılara ve cilt sorunlarına neden olabilmektedir.

Tansiyonu ani düşürdüğünden gün içerisinde baş dönmesi yaşayabilirsiniz.

Aşırı tüketim sonucu halsizlik ve baş ağrısına neden olabilmektedir.

Sarımsak yapısında bulunan Alliin maddesi sayesinde kan inceltici özelliğe sahiptir. Buda kansızlığa neden olabilmektedir.

Bazı doktorlar tarafından doğum kontrol haplarının etkisini azalttığını ileri sürülmektedir.

Eğer kullandığınız ilaçlar varsa bunlar yerine sarımsak tüketilmemelidir. Doktorunuza danışmadan ilaçlar alımınız kesmeyin.

Sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Özellikle genç kişilerde ve yetişkinliğe geçiş dönemindeki kişilerde akne ve sivilce oluşumuna neden olmaktadır.

Orta yaşına girmiş ve orta yaşını geçmiş kişilerin sarımsak tüketirken daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Sağlıklı günler dilerim..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz