Saracoglu Zayıflatan Maydanoz Çatı Tarifi

0
203

Salataların vazgeçilmezi maydanoz faydaları açısından en sağlıklı sebzeler arasında yerini almaktadır. Yüksek C vitamini içeriği bağışıklığı güçlendirir hem de zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda da yağ yakıcı etkiye sahiptir. Normalde şartlarda maydanozu çiğ olarak tüketebileceğimiz gibi yazımızda maydanoz çayının faydalarına yer vereceğiz.

Maydanoz Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Yüksek C vitamini sayesinde bağışıklığı güçlendirir.
  • Yağ yakıcı etkiye sahiptir.
  • İçeriğindeki A vitamini ile göz sağlığını korur.
  • Kış hastalıklarına karşı korur.
  • Cildin yaşlanmasını engeller.
  • Yapısındaki kalsiyum ile kas ve kemik sağlığını korur.
  • Karaciğerden toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Maydanoz Çayı Nasıl Hazırlanır?

Maydanoz çayını taze ya da kurutulmuş maydanoz ile yapmak mümkündür. Bir cezve içinde su kaynatılır. İki tatlı kaşığı kıyılmış ya da kurutulmuş maydanoz kaynamış suya eklenir. Ağzı kapatılarak 5 dakika demlenir. İçilmeye hazır hale gelmiş olur. Arzu edilirse limon eklenerek içilebilir. Günde en fazla iki bardak içilebilir. Fazlası yan etkilere sebep olabilir.

Maydanoz Çayının Sağlığa Faydaları

İyi bir idrar sökücü olan maydanoz, şişkinliği alır ve karaciğeri temizler. Bunun yanında böbrekli temizleyen maydanoz çayı böbrek taşlarının düşürülmesine de yardımcı olur. Yüksek oranda C vitamini içerdiği için vücudu hastalıklara karşı korur ve zindelik verir. Vücudun su tutmasını engeller ve ödemin atılmasında oldukça etkilidir. Regl dönemi ağrılarına iyi gelir. Vitamin ve demir eksikliğine iyi gelir. Romatizma ağrılarını hafifletir. Sindirimi kolaylaştırdığı için kilo vermeye yardımcı olur. Diyabet ve başta kolon kanseri olmak üzere birçok kansere karşı koruma sağlar. Sinüslerin açılmasında etkili olan maydanoz öksürüğe de iyi gelir. Cilde sürüldüğünde ve içilmeye devam edildiğinde cildi temizler, sivilce oluşumunu engeller.

Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Özellikle kahvaltıdan 1 saat önce içeceğiniz 1 çay bardağı maydanoz ayı ile çok hızlı bir şekilde yağ yakabilirsiniz. Bu karışımı gece uyumadan önce de içebilirsiniz. Sabah kahvaltıdan önce içmek toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca günün erken saatlerinden itibaren metabolizmanın hızlanmasında etkili olacaktır. Bu yüzden zayıflamak isteyenlerin bu doğal ve sağlıklı kürü sık sık tüketmelerini tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here