Saracoglu Yaz Sıcakları İçin Tavsiyeler

0
1198

Merhaba sevgili okurlarım. Yaz ayı herkesin sabırsızlıkla beklediği dönemdir. Hem doya doya güneşin tadını çıkardığımız hemde tatil kaçamakları yaptığımız tüm yılın yorgunluğunu deniz,kum ve güneş üçlüsü ile atmaktayız. Stres ve kaygıdan uzak dolu dolu bir tatil geçirirken dikkat edilmediği zaman zararlı etkileri de bulunmaktadır. Saracoglu hocamızdan bu tavsiyelere dikkat etmenizi öneriyoruz.

Yaz Aylarında Dikkat Edilmesi Gerekenler: 

1-Su tüketiminin önemi:

Vücudumuz her zaman suya ihtiyaç duyar. Ancak yaz aylarında bu ihtiyaç 2 katına çıkar. Aşırı sıcak havalardan dolayı oturduğumuz yerde bazen terlediğimizi hissederiz. Bu durumda vücut sıvı kaybeder ve kaybettiği sıvı yerine konulmazsa hastalık riski artmış oluyor. Birçok hastalığın temel nedeni susuzluktur. Yeterli su içip içmediğinizi anlamanın en kolay yollarından biri idrar renginizdir. Eğer idrarınızın rengi sarı renkteyse yeterli su içmediğiniz anlamına gelir.

Güneşten D vitamini ihtiyacımızı karşılarız. Uzun bir dönemden sonra doyasıya güneşten faydalanabildiğimiz dönem ise yaz ayıdır. Yetişkin bir insan vücudunun ihtiyaç duyduğu D vitamini 500 mg dır. Yazın bu ihtiyacın üstüne çıkabilmekteyiz. Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmak vücut için bazen zararlı olmaktadır. Çocuklar ve beyaz tenliler özellikle güneşin zararlı etkilerinden fazla etkilenir. Güneş ışınlarına fazla maruz kalmak geçici olabildiği gibi kalıcı etkilere de sebep olmaktadır.  Bu yüzden güneşe mümkün olduğu kadar akşam 16.00 dan sonra çıkmak gerekir. Daha önce çıkmanız gerekiyorsa veya denize giriyorsanız güneş kremi sürmeden çıkmamaya özen gösterin.

3- Temizliğe dikkat edin:

Tatile çıktıysanız ve kalabalık yerleri tercih ettiyseniz temiz bir otel ve havuzlar ilk olarak üzerinde durmanız gereken konulardandır. Kalabalık yerlerde havuza giren sayısı da fazladır. Bu durumda havuz suları sık sık değiştirilememektedir. Kalabalık olarak kullanılan havuzlarda özellikle kulak rahatsızlıkları sıkça rastlanır. Dış kulak enfeksiyonları kirli havuzlarda sık sık yaşanan durumlardandır. Bu yüzden eğer toplu bir havuz kullanılıyorsa havuzdan çıkar çıkmaz duş almaya özen gösterin. Ayrıca baş ağrısı, gözde kaşıntı ve sık sık burun akıntısının sebepleri de bundan kaynaklı olabilmektedir.

Yazın oturduğumuz yerde dahi terleyebiliriz. Fazla terlemek vücut için iyi bir durum olsa da bazı istenmeyen durumlara neden olur. Bunlar pişik veya isirik olma ihtimalimizdir. Bebekler yaz sıcaklıklarına daha hassas olduklarından özellikle onlarda pişik ve isirik olma riski fazladır. Bu durumlardan kurtulmak için sık sık duş almaya ve nemli kalmamaya dikkat edin.

Sağlıklı günler dilerim..

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock