Saracoglu Tiroidleri Yavaş Çalışanlar Nasıl Zayıflayabilir?

0
56843

Tiroid hormonu sağlık açısından çok önemlidir. Yazımızda tiroidin kilo alımı üzerindeki etkilerine değineceğiz. Tiroid hormonu en önemli görevi metabolizmayı düzenlemesidir. Tiroid hormonu az salgılanırsa vücut ısısı düşer, geç ısınırız, yağ yakımını azalır, metabolizma ise yavaşlar. Bu durum sonucunda da doğal olarak kilo alımı gerçekleşir. Aynı zamanda kolesterol sorunları, yağ birikimi gibi sorunlar da beraberinde gelmektedir.

Tiroidler yavaş çalıştığında kilo alımını engellemek için ekstra olarak çaba harcamamız gerekir. Çünkü vücut normal olarak kaloriyi yakamaz. Ek olarak bizim yakmamız gerekmektedir. Bu konuda yapmamız gerekenleri sizler için sıralayalım.

1: Derhal Doktora Danışın

Öncelikle tiroid yavaşlığından şüpheniz varsa derhal doktora gidin ve hormon testi yaptırın. Sebepleri ve çözüm yolları için doktorunuz ile görüşün. Gerekli durumda ilaç kullanmak bile gerekir. Çünkü tiroid eksikliği hafife alınacak bir durum değildir.

Hormonları dengelemenin en etkili yolu beslenme düzeni ve spordur. Şekerden ve undan uzak durun. Karbonhidrattan kaçının. Doymuş yağlar ve margarinden uzak durun. Zeytinyağı, tereyağı harici yağ tüketmeyin. İmkan olduğunca yürüyün, spor yapın. Spor yaparken zirve noktalarını sık sık arttırın. Yani belli tempolar ile kendinizi yorun. İyi bir egzersiz sonrası hormon dengelenmesi için çok çok önemlidir.

3: Beslenme

Sebzeler, bitki çayları, et, kuruyemişler, baklagilleri eksik etmeyin. Bu gıdalarda bulunan vitamin ve mineraller hormon dengesinin sağlanması için çok önemlidir. Bu yüzden sağlıklı bir beslenme düzenine geçmeniz şart.

D vitamini çok önemlidir. Hormonların düzgün çalışması için olmazsa olmazdır. Güneşten bol bol faydalanın. Eksiklik durumunda D vitamini kapsüllerini tercih edebilirsiniz. D vitamini eksikliğini asla yok saymayın.

5: Balık ve Balık Yağı

Bol bol balık tüketin. Balık yağını tercih edin. Omega-3 eksikliği çok ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Hormonlar ve enzimler düzgün çalışmaz. Vücut sisteminin dengelenmesi için Omega yağ asitleri şart…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock