Saracoglu Tiroid Sorunları Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

1
85030

Merhaba sevgili okurlarım. Daha çok kadınlarda görülen bu rahatsızlık doğumda veya doğumdan sonra görülebilmektedir. Küçük veya büyük yaşlarda sonrada ortaya çıkabildiği gibi doğuştan da gelebilmektedir. Günümüzde artık tiroid hastalığına sıklıkla rastlanılmaktadır. Tiroid hastalığı başlangıçta kendini çok iyi gizleyebilmektedir. Ancak bahsedeceğim belirtiler sizde de varsa hastalık ilerlemeden önlem almak mümkündür.

Tiroid,vücudun normalden fazla hormon üretmesi (hipertiodizm) ve vücudun yeteri miktarda horman üretememesi (hipotiroidizim) ‘nden kaynaklı iki şekilde görülmektedir. Bu iki durum da bağışıklık sisteminden kaynaklı sorunlar sorucu ortaya çıkmaktadır. Yani bunlar tiroid bezinin düzenli ve doğru bir şekilde çalışmasını engellemektedir. Tiroid bozukluğunu olduğunu gösteren belirtiler nelerdir detaylarına bakalım.

Tiroid Bozukluğu Olduğunu Gösteren Belirtiler:

Depresyon:

Kilonuzdaki değişimler:

Kilo almak veya kilo vermek için düzenli bir şekilde çaba sarf ediyorsanız ama olumlu sonuç olamıyorsanız tiroid bezlerinden kaynaklı sorun olabilir. Eğer böyle bir sorun yaşıoyrsanız tiroid bezlerinizin durumunu öğrenmek için doktorunuza başvurabilirsiniz.

Kabız sorunu:

Uyku düzensizliği:

Tiroid bezlerinin olumsuz etkilediği sorunlardan biri de uyku düzeninizin bozulmasıdır. Eğer uyuyamıyorsanız yada gece birden uyanıyorsanız veya sürekli uyuyorsanız sorun tiroid bezlerinden kaynaklı olabilir.

Eklemdeki ağrılar:

Spor sonrası kol ve bacaklarda ağrılar olabilmektedir. Ancak bu ağrılar uzun süreli ve şiddetli oluyorsa sorun tiroid bezlerinden kaynaklı olabilir.

Saç dökülmesi:

Tiroid bezi hastalığı vücutta yeterli miktarda nem olmamasından kaynaklanabilmektedir. Ciltte özellikle saç derisinde kuruma olduğu zaman sebebi tiroid bezleridir ve bu durum da saçlarınızın dökülmesine neden olmaktadır. Elinizi saçınıza attığınızda bir tutam şeklinde saçınız dökülüyorsa mutlaka doktorunuza görünün.

Yüksek tansiyon:

Yüksek tansiyonun sebebi birçok farklı nedenden kaynaklanabilmektedir. Tansiyon yüksek olduğu zaman ilk olarak hastane de tiroid olarak bakılmaz ama kullanılan ilaçlar tansiyonunuzu düşürmüyorsa sebebi tiroid bezleri olabilir.

Yüksek kolesterol:

Eğer vücudunuz yeteri miktarda hormon üretemiyorsa metabolizma yavaşlar ve yağ yakımınız düzgün olmaz . Bu durumda tioid bezi hastalığına sebep olabilir.

Her hastalıkta ilk teşhis çok önemlidir. Vücudunuzun doktoru ilk olarak sizsiniz. Bu yüzdden eğer bu belirtiler varsa doktorunuza başvurmakta fayda var.

Sağlıklı günler dileriz…

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock