Saracoglu Söğüt Ağacı Kabuk Faydaları Nelerdir?

0
37139

Söğüt ağacı çok önemli bir şifa kaynağıdır.Bir çok ilaçlar ,antibiyotikler çoğu söğüt ağacının kabuğundan yapılmaktadır.Örneğin hayatımızın büyük çoğunluğu olan aspirin, söğüt ağacının kabuğundan elde edilmektedir. Söğüt ağacının kabuğu hayatımıza şifa dağıtmak için yaratılmıştır.

REKLAM

Söğüt ağacı içerisinde salisilik asit denen bir maddesi çokça bulunmaktadır. Bu madde, aspirinin üretilmesi için içerisine katılan kimyasal madde olarak kullanılmaktadır. Söğüt ağacında sadece salisilik asit maddesi olmakla kalmayıp içerisinde bol miktarda tanen ve madeni tuzlar barındırmaktadır. Bu ağacın dalları, yaprakları ve gövde kısımlarına kadar her yeri bizim için şifa deposudur. Ayrıca söğüt ağacının kullanılmasında her han gibi bir yan etki görülmemektedir. Ancak aşırı ve gereksiz bir miktarda tüketim yapılırsa yan etki olarak kişide sinirlerin zedelenmesine yol açmaktadır. Bu aşırı ve gereksiz durumda oluşan yan etkinin de bir telafisi bulunmaktadır bu da hepimizin cildi güzel olmasın için kullandığı gül suyudur.

REKLAM
X

Söğüt ağacının kabuk kısmı çok uzun zamandır Çin ve Avrupa ülkelerinde kullanılmaktadır bizim ülkemize geç de olsa kullanıma başlamıştır. Söğüt ağacı Çin ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede çeşitli hastalıkların tedavi edilmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu duruma geçmişteki hastalıkların tedavi edilmesinden bakarsak yani M.Ö. 400’lü yıllardan bahsediyoruz. O zamanlarda romatizma ağrıları ateşli hastalıklar çok ön plandaydı bu hastalıkların tedavi sürecinde söğüt ağacının yapraklarından elde edilen antibiyotikler,ilaçlar ile tedavi olumlu sonuçlar göstermektedir.

Gelelim günümüze, günümüzde ise söğüt ağacının kabuğundan elde edilen tedavi yöntemlerine.Hepimizin sorunu olan bel ağrısının tedavi başta olmak üzere baş ağrısı,romatizma,soğuk algınlık,ateşli rahatsızlıklarının tedavi edilmesi açısından çok önemli bir görev üstlenen doğal bir ürün olarak günümüzde kullanılmaktadır. Bu ağacın kabuğu içerdiği salisilik asit bel ağrıları baş ağrılarının hafifletilmesi ve iltihap oluşumu varsa iltihapların azaltılmasına önemli bir derecede yardımcı olmaktadır. Ayrıca yardımcı madde olarak kullanılmasına rağmen bu kabuk aspirin ile kıyaslanırsa aspirinden daha daha yavaş ama daha çok etkili olmaktadır. Söğüt ağacının etkisi aspirin ile kıyasla daha uzun olmaktadır.

Söğüt ağaçlarının çokça çeşidi bulunmaktadır her çeşidi aynı miktarda salisilik asit içermemektedir bu nedenle söğüt ağacının bulunduğu yere göre kullanımı da değişmektedir. Örneğin ağrı ve yüksek ateşli bir hastalığınız var ise, Avrupa’da yetişmekte olan Beyaz Söğüt ağacı türü ve Kuzey Amerika’da yetişmekte olan Crack ve Mor Söğüt ağacı türlerinden tedavisi elde edilmektedir.

  • Baş Ağrısı
  • Eğer sıkça baş ağrısı veya baş dönmesi sorunu yaşıyorsanız bu sorunu gidermek için eczanelerimizde birçok markaya ait birçok ağrı kesici bulunmaktadır ama bu ağrı kesicinin içerdiği kimyasallar bir noktada fayda vermesiyle birlikte diğer bir noktada ise karaciğere ve böbreklere ufak da olsa zarar vermektedir duruma çözüm bulmak adına söğüt ağacı kabuğundan yararlanarak doğal yollarla baş ağrısından veya baş dönmesinden doğal yollarla kurtulabilirsiniz.
  • Bel Ağrısı
  • Söğüt kabuğunun bir diğer önemli özelliği ise bel ağrılarını geçirmesidir.Isı bantları ile de ağrıları yok edebilirsiniz bu sizin vücudunuza zarar vermez ama maddi açıdan büyük bir ölçekte zararı dokunur bu nedenle ağrıyı gidermede söğüt ağacı kabuğundan faydalanabilirsiniz.
  • Eklem İltihabı
  • Eklem iltihaplanmaları sonucunda sıkça rastlanan ağrıların başını çeken boyun ve sırt ağrılarıdır bu sorunların giderilmesinde de önemli bir rolü olan söğüt ağacıdır.Söğüt ağacında yapılan farklı çalışmalarda ise kalça ve diz bölgesi ağrılarının hafifletilmesinde büyük başarı sağlanmıştır.

Söğüt Ağacı Kabuğu Nasıl Kullanılır?

Söğüt ağacının kabuğunda bulunan bir madde nedeniyle, 16 yaşından küçük olan çocukların kullanması yasaktır .

  • Kurutulmuş
  • Kurutulmuş yapraklardan çay yaparak faydasını görebilirsiniz.Çayı hazırlamak için 250 ml suyun içerisine 2 tatlı kaşığı kurutulmuş yaprak atılması ve kısık ateşte demlenmesi gerekir. Çayınızı ateşten aldıktan sonra yarım saat kadar dinlendirin sonrasında 3 ile 4 fincandan başka tüketmeyiniz.
  • Toz veya Sıvı Olarak
  • Toz veya sıvı olarak kullanmak için 60 ile 240 mg ölçülerinde kapsülleri ayırın bu standart salisin alımı olarak kullanılabilir. Daha yüksek doz kullanımı doktorunuz önermediği sürece kesinlikle tehlikelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz