Saracoglu Söğüt Ağacı Kabuk Faydaları Nelerdir?

0
38254

Söğüt ağacı çok önemli bir şifa kaynağıdır.Bir çok ilaçlar ,antibiyotikler çoğu söğüt ağacının kabuğundan yapılmaktadır.Örneğin hayatımızın büyük çoğunluğu olan aspirin, söğüt ağacının kabuğundan elde edilmektedir. Söğüt ağacının kabuğu hayatımıza şifa dağıtmak için yaratılmıştır.

Söğüt ağacı içerisinde salisilik asit denen bir maddesi çokça bulunmaktadır. Bu madde, aspirinin üretilmesi için içerisine katılan kimyasal madde olarak kullanılmaktadır. Söğüt ağacında sadece salisilik asit maddesi olmakla kalmayıp içerisinde bol miktarda tanen ve madeni tuzlar barındırmaktadır. Bu ağacın dalları, yaprakları ve gövde kısımlarına kadar her yeri bizim için şifa deposudur. Ayrıca söğüt ağacının kullanılmasında her han gibi bir yan etki görülmemektedir. Ancak aşırı ve gereksiz bir miktarda tüketim yapılırsa yan etki olarak kişide sinirlerin zedelenmesine yol açmaktadır. Bu aşırı ve gereksiz durumda oluşan yan etkinin de bir telafisi bulunmaktadır bu da hepimizin cildi güzel olmasın için kullandığı gül suyudur.

Söğüt ağacının kabuk kısmı çok uzun zamandır Çin ve Avrupa ülkelerinde kullanılmaktadır bizim ülkemize geç de olsa kullanıma başlamıştır. Söğüt ağacı Çin ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede çeşitli hastalıkların tedavi edilmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu duruma geçmişteki hastalıkların tedavi edilmesinden bakarsak yani M.Ö. 400’lü yıllardan bahsediyoruz. O zamanlarda romatizma ağrıları ateşli hastalıklar çok ön plandaydı bu hastalıkların tedavi sürecinde söğüt ağacının yapraklarından elde edilen antibiyotikler,ilaçlar ile tedavi olumlu sonuçlar göstermektedir.

Gelelim günümüze, günümüzde ise söğüt ağacının kabuğundan elde edilen tedavi yöntemlerine.Hepimizin sorunu olan bel ağrısının tedavi başta olmak üzere baş ağrısı,romatizma,soğuk algınlık,ateşli rahatsızlıklarının tedavi edilmesi açısından çok önemli bir görev üstlenen doğal bir ürün olarak günümüzde kullanılmaktadır. Bu ağacın kabuğu içerdiği salisilik asit bel ağrıları baş ağrılarının hafifletilmesi ve iltihap oluşumu varsa iltihapların azaltılmasına önemli bir derecede yardımcı olmaktadır. Ayrıca yardımcı madde olarak kullanılmasına rağmen bu kabuk aspirin ile kıyaslanırsa aspirinden daha daha yavaş ama daha çok etkili olmaktadır. Söğüt ağacının etkisi aspirin ile kıyasla daha uzun olmaktadır.

Söğüt ağacının kabuğunda bulunan bir madde nedeniyle, 16 yaşından küçük olan çocukların kullanması yasaktır .

  • Kurutulmuş
  • Kurutulmuş yapraklardan çay yaparak faydasını görebilirsiniz.Çayı hazırlamak için 250 ml suyun içerisine 2 tatlı kaşığı kurutulmuş yaprak atılması ve kısık ateşte demlenmesi gerekir. Çayınızı ateşten aldıktan sonra yarım saat kadar dinlendirin sonrasında 3 ile 4 fincandan başka tüketmeyiniz.
  • Toz veya Sıvı Olarak
  • Toz veya sıvı olarak kullanmak için 60 ile 240 mg ölçülerinde kapsülleri ayırın bu standart salisin alımı olarak kullanılabilir. Daha yüksek doz kullanımı doktorunuz önermediği sürece kesinlikle tehlikelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.