Saraçoğlu Soğan Kürü Faydaları Nelerdir Nasıl Yapılır

0
26604

Merhaba sevgili okurlarım.  Bugünkü yazımda yine evlerimizde ve yemeklerimizin olmazsa olmazı olan soğanın faydaları ve soğan kürünün hazırlanışından bahsedeceğim.

Hemen hemen her yemeğe koyduğumuz,  bazen yemekler yanına meze olarak kullandığımız soğanı aslında güçlü bir antioksidan olduğunu bilmeden tüketiyoruz.  Herkes tarafından ne kadar sağlıklı olduğu bilinir ama kokusundan dolayı tüketilmek istenmeyebiliyor. Ancak soğan bünyesinde barındırdığı kükürt, lif, B ve C vitamini açısından oldukça zengin bir sebzedir. Hastalıklara yakalanmama konusunda ciddi bir katkısı vardır ve hastalık durumunda  da sürecinin kısalmasında süreci hızlandırır. Özellikle enfeksiyon hastalıklarına etkilidir. İçerdiği asitler bakımından özellikle bağırsak ve mide enfeksiyonlarına karşı etkilidir.

Soğanın faydaları:

1- Rahat nefes almanızı sağlar: 

Soğan aslında sadece yemeklerimizin vazgeçilmezi olmaktan ziyade günlük hayatta kullanabileceğimiz bir sebzedir. Eğer nefes almakta zorluk çekiyorsanız akşamları yatarken başucunuza yarım bir soğanı koymanızı tavsiye ederiz. Böylece daha rahat bir uyku geçirmiş olursunuz.

2-Antioksidandır:

Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklara karşı güçlü bir antioksidandır.  Hastaysanız hastalığı sökmenize yardımcı olur . Hasta olmak üzereyseniz vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

3- Cildiniz için önemlidir:

Cilt sağlığı için önemli bir besindir. Cildinizdeki ölü hücreyi atarak daha canlı ve sağlıklı olmasını sağlar.  Hastalıklara karşı direncinizi sağlar. Antibiyotik özelliğinden dolayı genel anlamda bünyeyi temizleme özelliği vardır.Serbest radikallere karşı çok etkilidir.

4- Dişler için faydalıdır:

Ağız ve diş sağlığınız için önemlidir. Çiğnenerek yenildiğinde ağız içerisinde bulunan bakterileri öldürür.

5- Sindiriminizi rahatlatır:

Vücudunuzda bulunan toksinleri kolayca sökmenizi sağladığından dolayı mide ve bağırsaklarınızı rahatlatmada önemli bir besindir. Eğer hazımsızlık ve sindirimde sıkıntı yaşıyorsanız soğan tüketebilirsiniz.

Soğanın daha birçok faydasının olduğunu yazımızın en başında söylemiştik ve birçok farklı yerlerde kullanılmaktadır. Bunlardan birisi de kilo vermek isteyenler için. Hem masrafsız hem de sağlıklı bir soğan kürü birçok kişinin tercihi olmuştur.

Soğan kürünün hazırlanışı:

Malzemeler:

  • 1 adet açık kahverengi kabuklu kuru soğan
  • 2 bardak klorsuz su

Hazırlanışı:

Soğanı kök ve kabuklarıyla birlikte kullanacağınız için yıkayıp sirkeli suda bir süre bekletmelisiniz. Bu şekilde daha temizlenmesini sağlarsınız. Daha sonra sonrasında suyu bir tencerenin içerisine koyarak, ocağın üzerinde suyu kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra soğanı dört parça halinde suyun içine atın. 5 dk kadar bu şekilde kaynatın. Biraz ılıdıktan sonra kürünüz hazır hale gelmiştir tüketebilirsiniz.

Peki soğan kürünün faydaları nelerdir ?

  • Özellikle kadınlarda görülen kistlerin sökülmesine yardımcı olur.
  • Adet düzensizliğini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
  • Kıl dönmelerine yardımcı olur.
  • Sivilce akne gibi cilt sorunlarını gidermeye yardımcı olur.
  • Bağışıklık sisteminizi rahatlatır. Dolaşım sistemini düzenler.
  • İltihap azaltıcı özelliklerinden dolayı prostatta oluşan iltihapların giderilmesine yardımcı olur.
  • Baş ağrısı ve sinüzit gibi rahatsızlıkların ilerlemesini önler.
  • Sindirimini rahatlattığı için kilo vermeye yardımcı olur.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.. Sağlıklı günler dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here