Saracoglu Şevketi Bostan Bitkisi Faydaları Nelerdir?

0
22825
sevketi bostan

Merhaba sevgili okurlarımız. Bu yazımızda sizlere günlük hayatta çok duymadığımız fakat insan sağlığı için önemli özellikler taşıyan şevketi bostan bitkisinden bahsedeceğiz.

REKLAM

İsmini çok fazla duymasak da şimdi bahsedeceğimiz bitkinin hangi hastalıklara ne şekilde yararlı ve faydalı olduğunu okuduğunuzda çok şaşıracaksınız. Şimdi bu muhteşem bitkinin genel özelliklerinden, nerelerde yetiştiğinden bahsedelim.

REKLAM
X

Şevketi bostan genellikle Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde tarla kenarlarında yabani olarak yetişmekte. Şevketi bostanı çoğu aktarda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Şevketi Bostanın Faydaları

Bu muhteşem bitki genellikle böbrek hastalıklarında kullanılması tavsiye edilmekle birlikte böbrek taşı düşürmede de kolaylık sağlamaktadır. Böbrek taşları ile birlikte idrar yolu enfeksiyonlarının da önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Antibiyotik özelliği sayesinde yaraları temizleme ve iyileştirme özelliği vardır. Hazırladığınız şevketi bostan çayını soğutarak pamuk yardımıyla yaranıza sürüp temizleyebilirsiniz. Özellikle acil durumlarda dezenfeksiyon amaçlı bir sıvı bulunmuyorsa bu bitkiden faydalanabilirsiniz.

Sindirim ve safra salgılarını arttırmakla beraber idrar sökmeye de yardımcı olur. Bağırsakların düzene girmesine yardımcı olur.

İştah açıcı özelliği vardır. Zayıflık, güçsüzlük gibi şikayetlerinizde size yardımcı olacağından şüpheniz olmasın.

Her türlü mevsimsel veya kronik alerjiye karşı tavsiye edilmektedir. İçerisinde bulunan değerli besin maddeleri alerji sorunlarına karşı sizlere yardımcı olacaktır.

Uzun yolculuklarda araç tutmasını önler. Mide bulanması gibi sorunlarının önlenmesi için önerilmektedir.

Bu muhteşem bitki beyindeki kan dolaşımını arttırdığı için hafızanızı güçlendirerek, konsantrasyonunuzu arttırmaya yardımcı olur.

Şevketi bostan çayı nasıl hazırlanır?

2 su bardağı suyu kaynatın. Kaynayan suyun içine 2 tutam şevketi bostan otunu atın. 10 dakika kadar kısık ateşte demlenmesini sağlayın. Bu işlemler bittikten sonra bu muhteşem bitkinin özelliklerinden faydalanmak size daha da yakın.

Haftada 1-2 kere yemekten önce bir çay bardağı içebilirsiniz. Aynı zamanda limon damlatarak da tatlandırabilirsiniz. Bazı durumlarda tadı hoşunuza gitmeyebilir.

Son olarak yemeğini yaparak da tüketebilirsiniz.