Saracoglu Ökse Otunun Faydaları Nelerdir?

0
4934

Özellikle kış aylarında daha sık tüketilmesi gereken ökse otu halkımız tarafından pek bilinmemektedir. Oysa ki solunum yolları hastalıkları için olumlu etkileri vardır. Çünkü besin değeri ve yapısı açısından boğazda oluşacak zararlı mikroorganizmarı yok eder. Aynı zamanda stres ve halsizliğe de iyi gelir. Şimdi saracoglu hocamızdan ökse otunun faydalarına göz atalım:

Saracoglu Ökse Otunun Faydaları Nelerdir?

REKLAM

1: Solunum Yolu Hastalıklarını Engeller

REKLAM
X

Özellikle soğuk kış aylarında meydana gelen öksürme, boğaz enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur. Boğazda oluşacak mikropların çoğalmasını önler. Astım sorununa karşı olumlu etkileri mevcuttur.

2: Kansere Karşı Korur

Yapısındaki güçlü antioksidan etkisi ile kanser ve tümör hücrelerinin oluşumunu önler. Serbest radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

3: Yaşlılık Belirtilerini Azaltır

Yine antioksidan özelliği sayesinde hücreleri sıkılaşmasına yardımcı olur. Yaşlanma ve hücrelerin parçalanma oranını azaltır. Bu sayede daha genç bir görünüme sahip olabileceksiniz.

4: Hormon Dengesi İçim

Özellikle menopoz dönemindeki kadınların için hormon bozukluklarının önlenmesine yardımcı olur. Meydana gelecek hormonal dengesizlikler için ökse otu çayını öneriyoruz.

5: Uykusuzluk ve Stresi Önler

Özellikle gece boyu uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız yatmadan önce 1 bardak ökse otu çayı içebilirsiniz. Aynı zamanda stres, halsizlik ve yorgunluk sorunlarına karşı da olumlu etkileri vardır.

Saracoglu Ökse Otu Çayı Kürü Tarifi

  • 1 tutam ökse otu
  • Yarım limon

Ökse otunun meyvesi tüketilmez. Yapraklarını demlik içine atın ve yeteri kadar su koyup 15 dakika kaynatın. Sonrasında limon sıkıp çayını içebilirsiniz. Hamile bayanlar ve kronik hastalıkları olanların doktora danışıp tüketmelerini öneriyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz