Saracoglu Muşmula Döngel Beşbıyık Faydaları Nelerdir?

0
25375

Merhaba sevgili okurlarımız. Adını pek çok farklı yerde farklı farklı söylenen muşmula, döngel, beşbıyık meyvesinin faydalarına sizler için yer vereceğiz.

Ülkemizde genel olarak Karadeniz bölgesinde yetişen bu meyve farklı bir tat ve aromaya sahiptir. Aynı zamanda yılın çok kısa bir zamanında bu meyve yetişmektedir. Bu yüzden bu kısa zamanda meyvenin faydalarından istifade etmeliyiz. Şimdi muşmulanın besin değeri ne göz atalım:

  • Potasyum:267 mg
  • Karbonhidrat: 12 mg
  • A Vitamini: 1500 Ug
  • Kalsiyum 17 mg
  • B6 vitamini: 0.2 mg
  • Magnezyum: 15 mg
  • Demir: 0.4 mg

Besin değeri olarak en dikkat çekici özellik karbonhidrat içeriğinin düşük olmasıdır. Bu değerin neredeyse yarısı diyet lifinden geldiği için şeker oranı yok denecek kadar azdır. Buna istinaden kalorisi en düşük meyvelerin başında yer almaktadır. Şimdi bu özelliklere göre faydalarına göz atalım:

Yüksek diyet lifi içeriğinden dolayı sindirimi düzenleme ve hızlandırma etkisi vardır. Diyet lifi ile bağırsak sorunlarının çözülmesine yardımcı olur. Kolon kanseri riskini en aza indirir. Aynı zamanda erkenden doymanıza yardımcı olur. Bu sayede zayıflamanıza da yardımcı olmaktadır.

2: Cildi Güzelleştirir

İçeriğindeki yüksek A vitamini ile cildi güzelleştirmeye yardımcı olur. Cilt tonunun homojen olarak dağılmasını yardımcı olur. Cildi rengini güzelleştirir ve parlaklaştırır. Akne ve sivilce oluşumunu doğal olarak engeller.

Yine yüksek A vitamini ile göz sağlığı açısından oldukça önemli etkileri vardır. Göz hastalıklarının oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Gözlerin daha net ve sağlıklı olmasında etkilidir.

4: Kan Basıncını Dengeler

Yüksek potasyum içeriği ile kan basıncını dengeleyerek tansiyon sorunlarını önler. Kas ve sinir sistemi sorunlarının oluşumunu engeller.

5: Kemik ve Eklemleri Güçlendirir

Kalsiyum içeriği ile kas kemik ve eklemlerinin daha güçlü olmasına yardımcı olur.

6: Antioksidan Özelliği

Özellikle olgunlaşmamış yani çiğ döngelin antioksidan içeriği daha yüksektir. Bu sayede vücuttan serbest radikallerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Kanser ve tümör hücrelerinin oluşumunu engeller.

Tüm bu özelliklere göre kışın belli zamanlarda çıkan bu meyveyi rahatlıkla tüketebilirsiniz. Düşük kalorisi ile de kilo sorunu olan veya diyet yapanların da rahatça tüketebileceği bir meyvedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO