Saracoglu Mide Şişkinliği ve Hazımsızlık İçin Gıdalar

0
7984

Mide şişkinliği veya hazımsızlık sorunu ciddi anlamda rahatsızlık veren bir sindirim sorunudur. Genel olarak yemeğin fazla tüketilmesi sonucu oluşabileceği gibi bazı diğer sebeplerden dolayı da meydana gelebilir. Stres, gıda alerjisi, bağırsak sorunları, sindirim sorunları, hastalıklar gibi bazı etkenler de hazımsızlığa sebep olabilir Örnek olarak laktoz intoleransı olan biri süt içtiğinde sindirim sorunları meydana gelebilir. Aynı şekilde aşırı stres durumunda da sindirim sorunları ve hazımsızlık sorunları meydana gelebilir.

Saracoglu Mide Şişkinliği ve Hazımsızlığa İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

REKLAM

1: Zencefil

REKLAM
X

Taze zencefil metabolizmayı hızlandırarak sindirim sorunlarını gidermeye yardımcı olur. Bir kaç küçük parça taze zencefili 15 dakika kadar kaynatarak çayını içerek hazımsızlık sorununu önleyebilirsiniz. Bu şekilde rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

2: Tarçın

Taze tarçını suda 1 gün bekletip suyunu içebilirsiniz veya toz zencefili suya katarak da içebilirsiniz. Tarçının metabolizmayı hızlandıran etkisi vardır. Bu sayede mide şişkinliğini önlemede etkili baharatlar arasında yer almaktadır.

3: Yeşil Çay

Antioksidan etkisi ile birlikte bağırsakları hareketlendiren etkisi de mevcuttur. Aktardan kolayca alabileceğiniz yeşil çay ile hazımsızlık durumunda 1 bardak içmeniz yeterli olacaktır.

4: Sirke

Sirke faydalı etkileri ile birlikte metabolizmayı hızlandıran en etkili gıdalar arasında yer almaktadır. 1 bardak suyun içine 1 kaşık elma sirkesi karıştırın ve suyu için. Kısa süre içerisinde kan akışını hızlandırarak şişkinlik sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Mide Şişkinliği ve Hazımsızlık İçin Önemli Tavsiyeler

  • Hızlı yemek yemeyin, en büyük etkenlerden biri budur. Vücut doyduğunu geç anlar bu yüzden yavaş yiyin.
  • Yemekten önce 1 bardak su için. Bu sayede mideniz az da olsa dolarak fazla yemeğin önüne geçebilirsiniz.

  • Midenizi tıka basa doldurmayın. Her zaman sofradan tam doymadan kalkın.
  • Yemekten sonra sorun yaşıyorsanız az da olsa yürüyüş yapın, hareket edin.
  • Size dokunan gıdalara dikkat edin. Hangi gıdaları yedikten sonra sorun çıkıyorsa o gıdaya alerjiniz var demektir. Vücudunuzu iyi tanıyın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz