Saracoglu Mide Şişkinliği Sebepleri ve İyi Gelen Gıdalar

0
14388

Hepimizin şikayeti olan mide şişkinlğinin gerçek nedeni nedir ? hepimiz çok yediğimiz için şiştiğini düşünüyoruz ama asıl nedeni o değil.

Karnımızın üst kısımlarında ve göbek çevresindeki gerginlik ve şişkinlik şikayetiniz varsa bunların sebebi hazımsızlık ,kabızlık ,mide şişkinliğinin bir çoğundan sorumludur.

Sindirim sisteminde boşaltımı engelleyen bir hastalık yoksa ve mide aşırı derecede sarkma veya genişleme göstermediyse hazımsızlık ve şişkinliğin kaynağı mide değildir.
Sindirim sistemi salgılarını az salgılandığı için veya bağırsak sistemini ilgilendiren dolaşım sistemi yetmezliğine neden olan bazı hastalıklar çok az da olsa midede hazımsızlığa , şişkinliğe ,karın ağrısı ve mide kramplarına da neden olabilir. kalp krizi ya da apandis, safra kesesi ağrısı ile de karıştırılabilir.Mide şişkinliği ,beslenme, kabızlık, reflü gibi sorunlardan da olabilir. Bağırsaklar düzgün sindirim yapamadığında veya tamamını sindirmemiş besinlerden kaynaklı sorunlardan da oluşabilir.

Suyu yeterince tüketilmediği takdirde vücudun yeterli su miktarına karşılayamadığından midede şişkinliğe neden olur.Obezite,laktoz toleransı, gıda alerjisi,düzensiz sindirim, kirli hava soluma, gazlı yiyecek ve içecekler tüketmek , bağırsak parazitleri,Kabızlık, hassas bağırsak sendromu, bağırsak tıkanıklığı, aşırı tuzlu gıdalar ,işlenmiş gıdalar, düzensiz proteinlerle beslenme bunlar başlıca mide şişkinliği sebeplerindendir.Tümörler,mide kanseri ve şişen organlar mide şişkinliğine neden olan hastalıklardan dır.

Mide şişkinliği tedavisi ve tavsiyeler:


Çokça lif içeren gıdalar tüketilmelidir. İçerisinde lifli barındıran gıdalar sindirimi kolaylaştırmaya ve boşaltım sistemini çok daha iyi çalışmasına yardımcı olur .Günde en az 8 ile 10 bardak arasında su tüketilmesi gerekiyor .

Doğal bitki çayları da tüketebilirsiniz. Düşük sodyum içeren çorbalar tüketilmeli. Kesinlikle gazlı içeceklerden de uzak durulmalıdır.Taze gıdalar tüketmeli. İşlenmiş gıdalardan kesinlikle sakınmalı ve şarküteri ürünlerinden uzak durulamalı bu ürünler mideye rahatsızlık verir.Düzenli bir şekilde egzersiz yapmak, bağırsak hareketlerini düzene sokar.Laktoz içermeyen sütlerden sıkça tüketebilirsiniz.

Mide şişkinliğinin oluşumunu önlemek için aşırı sıcak ve aşırı soğuk yemekler tüketmekten kaçınılmalıdır.Aşırı sıcak olan yiyecekler midede hava boşluğu oluşturur ve buda sizin midenizin şişmesine neden olur .Karnabahar, fasulye,lahana, kavun ve baklagiller mide şişkinliğine sebep olan diğer gıdalardır. Mide şişkinliğine yol açan gıdaların özellikle akşam yemeklerinde kesinlikle tüketilmemesine dikkat ediniz.


Rezene çayı , dulavrat otu mide şişkinliğine iyi gelen gıdalarımız dandır.Zencefil ,dereotu ve tarçının mideye iyi gelip mide şişmesini engeller . Ihlamur ve nane çayları sindirim sistemine yardımcı olan çaylarımız dır

Mide şişkinliğine dahil olarak karın ağrısı,baş dönmesi,mide bulantısı ve kusma görülürse bunun bir çok nedeni olabilir bunlar:

 • Mide ekşimesi
 • Bağırsak zedelenmesi
 • Alkol tüketimi
 • Stres
 • Besinlere olan allerjiniz
 • Bağırsakta oluşan mantarlaşma
 • Pankreas hasarı
 • Antibiyotikler

Mide Şişkinliğine İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

 • Rezene çayı
 • Zencefil çayı
 • Papatya çayı
 • Anason çayı
 • Limonlu su

gibi gıdalar şişkinliği gidermeye yardımcı olacaktır.

.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.