Saracoglu Kolesterolü Düşüren Gıdalar Kolesterol İçin Kür

0
74252

Kolesterol özellikle günümüzde sık sık duyduğumuz hastalıklardan biridir. Giderek yaygınlaşan ve küçük yaşlarda dahi görülebilen bu rahatsızlık ölümle sonuçlanabilmektedir. Saracoglu hocamozdan kolesterolü düşürmeye yardımcı kür niyetine gıdaları sizler için sıraladık.

İnsan vücudunda iyi kolesterol ve kötü kolesterol olmak üzere 2 tip kolesterol bulunmaktadır. Bunlardan kötü kolesterol (LDL) olan insan hayatını tehlikeye sokabilmektedir. Kötü kolesterolün en basit ve genel anlamda söylemek gerekirse, yanlış ve kötü beslenme sonucu ortaya çıkmasıdır. Günümüzde artık kolaya kaçma veya vakit yetersizliğinden fast-food tarzı yemek yeme hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Bu fast-food tarzı yiyecekler hem kolay hemde alışkanlık yaptığından sık sık tüketilebilmektedir.

Kolesterol sürekli dikkat edilmesi ve kontrol altında tutulması gereken bir durumdur. Kontrolünü tükettiğiniz yiyeceklerle veya doktor kontrolünde sağlayabilirsiniz. Yanlış beslenmeyi hayatınızdan çıkararak kolesterol başta olmak üzere diğer hastalıklarında büyük bir kısmını hayatınızdan çıkarmış olursunuz. Sağlıklı beslenme ve kolesterole iyi gelen yiyecekler nelerdir? detaylarına bakalım.

Kolesterole İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Zeytinyağı:

Kolesterolünüzü kontrol altında tutmak istiyorsanız ilk başta yediğiniz yağlardan başlamalısınız. Tükettiğiniz yağın mümkünse tamamen organik mümkün değilse de en az işlenmiş yağ olmasına özen gösterin. Antioksidan bakımından oldukça zengin olan zeytinyağı kalp dostu kolesterol düşmanı olarak bilinir. Bu yüzden sabahları uyandığınızda veya gün içerisinde 2 kaşık saf zeytinyağı içmeniz bağırsaklarınızın temizlenmesine ve bağırsaklarınızın daha rahat çalışmasına yardımcı olacaktır.

2- Balık:

3- Yulaf:

Sabahları gevrek tarzı yiyecekler tüketmek yerine bir kase yulaf tüketmek sizler için daha doğru olacaktır. Çünkü yulaf, zengin lif içeriğine sahiptir ve çözülebilir lif kaynaklarından biridir. Böylece hem sabah kahvaltınızı lif bakımından zengin bir yiyecekle yapmış olursunuz hem de almış olduğunuz gevreklere göre daha doyurucudur. Çözülebilir lif kaynaklarından da günlük almanız gereken 10 gramı bu sayede almış olursunuz.

4- Ceviz:

Hem ara öğün hemde atıştırmalık olarak tüketilebilen ceviz kolesterole de iyi gelmektedir. Lifli yiyeceklerden birisi ve E bakımından zengindir. Kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolün yükselmesine katkı sağlar. Ancak günlük fazla tüketilmemesi gerekir. Günde 3 tane tüketmeniz kolesterole iyi gelecektir.

5-Avokado:

Ülkemizde çoğu kişi tarafından tüketilmeyen ve tüketilmesi tercih edilmeyen ancak kalp dostu meyvelerden biri de avokadodur. Trigliserit bakımından oldukça zengin ve iyi kolesterolün yükselmesine katkı sağlar. Her mevsim olan ve istediğimiz zaman kolaylıkla her yerde bulabileceğimiz bir meyvedir.

6-Lifli tahıllar ve bakliyatlar:

Nohut ve bulgur hem kolesterol hemde diğer rahatsızlıklar için tüketmeniz gereken doğru yiyeceklerdendir. Bulgur seçerken özellikle kepeğinden ayrılmamış olanları lif bakımından daha zengindir. Tahıllı gıdalar ve bakliyatlar (bezelye, nohut, kuru fasulye,börülce) kan akışını hızlandırır ve vücudun daha kolay sindirmesine yardımcı olur.

7- Zeytin:

Sabah kahvaltılarımızdan eksik etmediğimiz zeytin hem doyurucu hemde kolesterol düşmanı yiyecek olmasından dolayı daha bilinçli ve düzenli bir şekilde tüketmemiz gereken yiyeceklerdendir. Hem siyah zeytin hemde yeşil zeytin iyi bir antioksidan kaynağıdır. Kahvaltıda eksik etmeyin ve 7 den fazla yememeye dikkat edin.

8- Yaban mersini:

İster taze ister kurutulmuş isterseniz de dondurulmuş olarak tüketebilirsiniz. Yaban mersini kötü kolesterolü düşürücü ve kan akışının düzenlenmesine bakımından oldukça faydalı bir yiyecektir.

Sağlıklı günler dilerim..

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock