Saracoglu Kemikleri Güçlendiren Doğal Gıdalar Nelerdir?

0
5948

Osteoporoz hastalığı halk dilinde kemik erimesi olarak bilinmektedir. 35 li yaşlardan sonra daha sık görülmektedir. Bu rahatsızlıkta sadece kemikler değil erken yaşlarda diş kaybı da söz konusudur. Kemik sorunları kadınlarda görülme oranı 2 kat daha yüksektir. Özellikle doğum sebebiyle belli yaşlardan sonra kemik erimesi rahatsızlığı görülmektedir. Osteoporoz kemik arasında boşluk anlamına gelir. Bu da kemikleri güçsüz hale getirmektedir.

Kemik kaybı yaş ilerledikçe doğal olarak oluşmaktadır. Amacımız bu kaybı en aza indirebilmektir. Beslenmenizde yapacağınız ufak değişikler ve saracoglu hocamızın tavsiyeleri ile bu sorunu kökünden çözebilirsiniz.

Şimdi kemikleri güçlendiren ve kemik sağlığını koruyan en etkili doğal gıdaları sizler için sıraladık.

Süt Ürünleri:

Süt ve süt ürünleri, kemikler için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar ve gerekli kalsiyum ihtiyacını kaşılamaktadır.

Yemeklerinize yeşil sebzeleri daha çok tüketin. Kemikleriniz için hiçbir şey kalsiyumdan daha iyi değildir. Tabii ki süt ürünleri de satın alabilirsiniz, ancak kalsiyumun birçok sebzede de bulunduğunu biliyor muydunuz? Lahana, kara lahana ve şalgam gibi koyu yapraklı yeşillikler kalsiyum açısından zengindir. Bir fincan pişmiş şalgam yeşillikleri yaklaşık 200 mg kalsiyum içerir (günlük hedefinizin% 20’si). Koyu yeşillikler ayrıca osteoporoz riskinizi azaltabilecek K vitamini içerir. Bu yüzen her yemekte mutlaka az da olsa yeşillik tüketmek gerekmektedir.

Patates:

Patatesin içerisinde magnezyum ve potasyum vardır. Bu besinleri alabilmek için düzenli olarak tatlı patates tüketmeniz gerekir. Aşırı tüketimden korunmak şartıyla kararınca patates tüketilebilir. Ayrıca patatesi kızartma olarak değil, haşlama yoluyla sıcak yemekler ile tüketilmesi gerekir.

Narenciye:

Güne başlamak için greyfurt veya portakal gibi turunçgiller ekleyin. Kemik kaybını önlemeye yardımcı olmak için tat alma duyunuzu uyandırın ve diyetinize C vitamini ekleyin. Bütün bir greyfurt, yaklaşık 88 mg C vitamini içerir, bu da size tüm gün boyunca ihtiyacınız olan miktarı verir.

Somon:

Somon ve diğer yağlı balık türleri kemik güçlendirici gıdalardır. Vücudunuzun kalsiyum kullanmasına yardımcı olan D vitamini ve kemiklere yardımcı olan omega-3 yağ asitleri içerirler.

Badem:

Bademler, diğer bazı kuruyemişler ve tohumlar gibi, güçlü ve sağlıklı kemikler için gerekli olan kalsiyum, magnezyum ve protein ile yüklenir. Günde bir avuç fındık yiyin. Antep fıstığı ve ayçekirdeğinin benzer faydaları vardır.

Soya peyniri:

Tofu gibi vejetaryen proteinler beslenme merkezleridir ve 860 mg’dan fazla kalsiyum içerebilir. Araştırmalar, tofunun başka kemik yapıcı faydaları olduğunu gösteriyor. Tofu, izoflavonlar içerdiğinden, menopoz sonrası kadınları kemik hastalıklarından korumada faydalı olabilir.

Tavsiyeler:

  • Çayı mutlaka limonlu için
  • Sigara veya alkol kullanıyorsanız hemen bırakın.
  • Kola gibi asitli gıdalardan uzak durun.
  • Her gün mutlaka yürüyüş yapın.
  • Güneş ışığından mümkün olduğunca faydalanın.

Bu basit maddelere dikkat ettikten sonra daha sağlıklı ve rahat bir yaşlılık evresini geçirmiş olacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO