Saracoglu Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

0
14319

Doğal şifa kaynağı kemik suyu besin değeri açısından çok değerlidir. Kemiğin yapısından bulunan maddeler uzun süreli haşlama sonucu bu suya geçer. Kemikleri gıda olarak tüketemeyiz ancak suyundan istifade ederek benzer şekilde faydalanmış oluruz. Aynı zamanda kemikte bulunan besin maddeleri vitaminlerin aksine sıcaklıktan etkilenmez. Yani haşlasanız bile besin değeri düşmez.

Kemik suyunda yüksek oranda kalojen, prolin, protein, glutamin maddeleri ile potasyum, D vitamini gibi bazı mineral ve vitaminleri de barındırır. Bu yüzden bu değerli besin maddesini daha sık tüketmeniz için bu yazıyı sizler için yazıyoruz.

Saracoglu Kemik Suyu Faydaları Nelerdir?

1: Kemik ve Eklemleri Güçlendirir

Genç ve ilerleyen yaşlarda kemik ve eklem sorunlarını önlemek için bol bol kemik suyu tavsiye ediyoruz. Kemikleri güçlendirmekle birlikte yeni kemik içi hücrelerinin de oluşumuna yardımcı olur. Yapısındaki kalojen ile her türlü hücre üretimi ve tazelenmesinde rol oynar. Çocuk yaştan itibaren ilerleyen yaşlarda da tüketilebilir.

Yapısındaki kalojen ve değerli besin maddeleri ile hücre oluşumunu destekler. Cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Cildi daha sıkı tutulmasında görev almaktadır. Genel olarak genç ve daha sıkı bir vücut için kemik suyunu önermekteyiz. Aynı zamanda cildi parlaklaştıran etkisi de mevcuttur. Bu sayede ten renginin homojen olarak dağılmasına yardımcı olur.

3: Kasları Güçlendirir

Kemikleri olduğu gibi kas sistemine de olumlu etkileri vardır. Kas hücrelerini güçlendirir, yeni kas hücre oluşumuna yardımcı olur. Çalışma sonrasında kas hücrelerinde oluşacak deformasyonu önler.

Küçük yaşlarda beyin gelişimini önemli oranda desteklediği gibi ilerleyen yaşlarda unutkanlığı önlemeye yardımcı olur. Okul çağındaki çocuklarımız için hafızasını güçlendirir.

Bu faydaları ile kemik suyu direk olarak içebileceğiniz gibi yemeklerinize de ekleyebilirsiniz. Şimdi Saracoglu hocamızdan ev yapımı doğal kemik suyu tarifini yer verelim:

Kemik Suyu ve Kemik Sulu Et Bolyon Nasıl Yapılır?

Kasaptan doğranmış halde aldığınız kemikleri genel şart değildir ama 30 dk. kadar su içinde dinlendirilir çıkarılıp yıkanır. Yeteri büyüklükte bir tencere alınır ve üzeri iki parmak aşacak şekilde su eklenir ve normal ateşte kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başladıktan sonra ise kısık ateşte kaynatmaya devam edilir. Eğer suyu azalırsa eksilen su kadar su ilave edilir. Köpüklenme varsa eğer, üzerindeki köpük mutlaka alınmalıdır.

Toplamda 12- 14 saat kadar kaynatacağız. Son 2 saat içinde havuç, maydanoz,sarımsak, pul biber gibi baharatları da ekleyebilirsiniz.

Kemikler içeriğini iyice suya verdikten sonra ocağın altı kapatılır, kemikler alınır ve atılır. hazır olan sular plastik kaba değil cam kapta saklanmalıdır. Bulyon yapmak için tek farkı; blenderdan geçirilerek homojen bir yapı kazandırılır daha sonra kaplara konularak buzluğa kaldırılır ve kemik suyu bulyonlar hazır hale gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO