Saracoglu Kelle Paça Çorbasının Faydaları

0
14600

Merhaba sevgili okurlarım. Atalarımızdan bize kadar gelen geleneksel olarak tüketilen kelle paça çorbasının faydaları oldukça fazladır. Eskiden sabah kahvaltısı yerine kelle paça çorbası tüketilmekteydi. Bu yüzden daha sağlıklı ve hastalıklara dirençli bünyeleri vardı.

REKLAM

Kelle paça çorbası , küçükbaş hayvanların baş ve ayaklarının çeşitli işlemlerden sonra hazırlanması ile hazırlanan çorbadır. Kelle paça çorbasının içerisinde bulunan protein , kolesterol ve kolejen maddeler bakımından oldukça zengindir. Dünyada araştırmalara konu olmuş kelle paça çorbasının faydaları ve detaylarına bakalım.

REKLAM
X

Kele Paça Çorbasının Faydaları Nelerdir?

Besin içeriği bakımından zengindir:

Bünyesinde kolejen, vitamin, protein ve kolesterol bakımından oldukça zengindir. Bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci arttırmaktadır. Eğer hastaysanız daha hızlı iyileşmenizi sağlar, vücuda girmiş olan mikropların atılmasını sağlar. Çok zengin içeriği sayesinde günün her saatinde tüketilebilir ve gün boyu daha zinde olmanıza yardımcı olur.

Antibiyotik özelliği taşır:

Özellikle kış aylarında ve mevsimler arası geçişlerde hastalanma olasılığımız daha çok artmaktadır. Vücut direnciniz güçlü değilse hastalıktan kaçınma olasılığınız yok edecek kadar aza düşmektedir. Hem vücudu hemde bağışıklığınızın direncini arttıran kelle paça çorbası, bu sayede antibiyotik özelliği taşımaktadır. Mikropların vücuda girmesini önleyerek hastalanma riskinizi en az düzeye indirmektedir. Bu yüzden kış aylarının vazgeçilmez çorbaları arasındadır ve sıklıkla tüketilmektedir.

Kemik gelişimine katkı sağlar:

Gelişmekte olan çocukların veya ergenlik döneminde olan gençlerin kemik gelişimine önemli ölçüde katkı sağlar. Kemik erimesi veya kas ağrıları gibi şikayetleriniz varsa düzenli olarak kelle paça çorbası içmek bu ağrılarınızın azalmasına ve zamanla tamamen geçmesine yardımcı olur.

Anemi hastalıklarına iyi gelir:

Anemi (kansızlık) hastalarının özellikle bol bol tüketmesini doktorlar önermektedir. Ayrıca kanser hastalarının da hastalığının daha ilerlememesi için kelle paça içmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü kanser hastalarında , kolejen yıkımına neden olan ilaçların etkisinin azaltılmasında etkili olmaktadır.

Eklemlerdeki sıvıları korur:

Özellikle dizlerde sıvı kaybı çoğu insanda görülebilmektedir. Sıvı kaybı zamanla kireçlemeye ve dikkat edilmediği zaman daha ilerleyerek üstüne basamayacağınız hal alabilmektedir. Kelle paça çorbası vücuttaki eklemlerde sıvıların korunmasını destekliyor.

Kelle paça çorbası zengin içeriği bakımından kilosu yüksek olanların sık sık tüketmesi tavsiye edilmemektedir. Ayrıca kolesterol bakımından da oldukça zengindir. Bu yüzden kolesterol hastalarının da tüketmesi için uygun değildir. Haftada en fazla 3 kez tüketin , fazla tüketildiği zaman kalpte yağlanmaya neden olmaktadır.

Sağlıklı günler dilerim..