Saracoglu Karanfil Çiğnemenin Faydaları Nelerdir?

0
56997

Yemeklerden sonra lokantalarda kaselerde bulunan karanfil kimi zaman tüketilse de faydaları pek bilinmemektedir. Özellikle ağız yapısı dişler ve diş etine oldukça etkili faydaları vardır. Yapısınnda bulunan eugenol maddesi karanfilin karakteristik tadı ve kokusu üzerinde rol oynamaktadır. Bu madde ciddi bir antimikrobiyal ve antiseptik etkisi vardır. Aynı zamanda sindirim konusunda da olumlu etkileri vardır. Şimdi maddeler halinde karanfil çiğnemenin faydalarına göz atalım:

Saracoglu Karanfil Çiğnemenin Faydaları Nelerdir?

1: Diş Sorunlarını Çözmeye Yardımcı Olur

Diş ağrısı, diş eti kanaması gibi sorunlar çok sık rastlanmaktadır. karanfil bu konuda kurtarıcınız olacaktır. Diş ağrıları için doğal etkisi ile önlemeye yardımcı olur. Tedavi sürecine kadar beklemenize yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte diş etinin güçlenmesine yardımcı olur. Bu sayede diş eti kanamalarının da önüne geçebilirsiniz.

2: Mide ve Sindirim Sorunlarını Çözmeye Yardımcı Olur

Karın ağrısı, mide bulantısı gibi durumlarda ağrıları yok etmek için 1-2 adet karanfil çiğnemek iyi gelecektir. Yapısındaki antiseptik özellik ile zararlı mikroorganizmaların uzaklaşmasına yardımcı olur. Sindirim kanallarında çoğalacak zararlı organellerin oluşumunu engeller.

3: Ağız Kokusu İçin

4: Baş Ağrısı Sorunları İçin

Sinüzit, migren gibi baş ağrısı sorunları için de iyi gelmektedir. Ağzımızda bulunan karanfil tükürük ile birlikte maddeler çözünür ve burun delikleri ile havadan kafa bölgesine kadar erişir. Burada ağrı ve sızıyı önlemede çok etkili rolü olmaktadır.

5: Kış Hastalıklarına Karşı

Özellikle virüsler, bakteriler solunum yolu ile bulaşmaktadır. Bu yüzden ağızda bulunacak karanfil bu ortamda mikrop üremesini engelleyecektir. Bu da hastalıklara karşı bir kalkan görevi görecektir. Özellikle son zamanlarda ortaya çıkan yeni virüs ve bakteriler için bu çok önemlidir.

Tüm bunlara ek olarak; Karanfili parçalayıp suyunu içinde 3-4 saat bekledikten sonra oluşan karşım ile;

  • Cilt lekeleri ve sivilceler için doğal bir ilaç olur
  • Saçlara sürerek saçların yağlanmasını önlemede etkisi olur.
  • Sıcak suda kaynatıp havasını soluyarak burun tıkanıklığını önlenmiş olursunuz.

Karanfil Yutmak Zararlı Mıdır?

İstemeden veya bilerek karanfili veya ufak bir parçasını yutmuş olabilirsiniz. Korkmanıza gerek yok hiç bir zararı olmayacaktır. Hatta 1 taneden fazla olmamak koşuluyla karanfil yutulabilir, faydalıdır.

Kaynak:https://www.canankarataydiyeti.com/karatay-diyeti/genel-saglik/canan-karatay-karanfil-cignemenin-faydalari-nelerdir.html

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock