Saraçoğlu Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

2
24647

Merhaba sevgili okurlarım. Karaciğer yağlanmasıyla başa çıkmak ve karaciğer yağlanmasını önlemek için tükettiğimiz besinlere dikkat etmeliyiz. Karaciğer yağlanması ciddi bir sağlık problemidir ve erken teşhisi çok önemlidir. Çünkü aksi takdirde karaciğer yetmezliğine neden olabilmektedir. Karaciğer yağlanmasının düşmanın başında kilo gelmektedir. Bu yüzden fazla kilolarınız varsa ilk önce kilolarınız varsa bu kilolardan kurtulmanız gerekmektedir.

REKLAM

Karaciğer yağlanması neden olur?

REKLAM
X
 • Çok fazla işlenmiş karbonhidratlı gıdalar tüketmek,
 • Şeker ve yağ içeren besinlerin fazlaca bulunduğu bir beslenme düzenin olması,
 • alınması gereken protein miktarını yeterice tüketmemek,
 • Alkol tüketimi,
 • Aşırı A vitamini tüketmek,
 • Çok hızlı bir şekilde kilo vermek,
 • Hareketsiz bir yaşam ,
 • Fazla kilolarınız varsa ,

karaciğer yağlanmasına neden olur.

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen besinler:

1-Limon:

Bilindiği üzere limon C vitamini bakımından oldukça zengin bir sebzedir. C vitamini de karaciğer doğru bir şekilde çalışmasını sağlar ve karaciğerde yağlanma olmasını engeller. Toksinlerin atılmasını sağlar ve karaciğerin gereksiz çalışmasını engeller. Sağlıksız beslenme gibi sorunlar karaciğerin yağlanmasına neden olabilmektedir. Buda iltihaplanmalara neden olabilmektedir. Limon bu oluşabilecek iltihaplanmaları gidererek yağlanmanın ve iltihaplanmaların önüne geçmektedir. Çay içine damlatarak, suyun içene damlatarak yada dilimlenmiş bir şekilde suyun içerisine atarak tüketebilirsiniz.

2-Elma sirkesi:

Karaciğer yağlanmasının giderilmesinde en etkili besinlerden biri, elma sirkesidir. Düzenli bir şekilde tüketilmesi karaciğer çevresi ve karaciğer yağlanmasına iyi gelmektedir. Hem kilo vermenize yardımcı olur hemde karaciğer yağlanmasına engel olacaktır.

3-Karahindiba:

İsim olarak çok bilinmese bile görünce hepimizin bildiği karahindiba, karaciğer yağlanmasının önüne geçen besinlerdendir. Karahindibayı ya salatanıza yapraklarını koyarak ya da bir bardak sıcak suya atıp demlenerek tüketilebilir.

4-Yeşil çay:

Kilo vermeye yardımcı olarak bilinen yeşil çaylar, karaciğer yağlanmasının önüne de geçmektedir. Her gün düzenli olarak tüketilmesi halinde doğru bir etki sağlayacaktır.

5-Zerdeçal:

Antioksidan deposu olarak bilinen zerdeçal, vücudun yağ yakmasını sağladığı için müthiş bir besindir. 1 çay kaşığı zerdeçal çayını bir bardak suyun içine atıp kaynatarak 1 hafta boyunca düzenli bir şekilde tüketin.

6-Papatya:

Papatya hem hoş kokusu hem de görüntüsü ile hepimizin çok sevdiği bir çiçektir. Çiçek özelliğinin yanı sıra karaciğer yağlanmasına da iyi gelir.Karaciğer yağlanmasına neden olan yağların yakılmasına yardımcı olur.

Sağlıklı günler dilerim..

2 YORUMLAR

 1. Kara ciğer yağlanmasını iyi gelen yiyecekler diyorsunuz listeyi veriyorsunuz ama kullanım şeklinde sadece düzenli kullanırsanız diyorsunuz.Ama kullanım şeklini ve periyodunu vermiyorsunuz.Günde kaç kere kullanılacak,aç karnına mı tok karnına mı kullanılacak,kaç ay kullanılacak böyle bir tarif yapmıyorsunuz.Sadece Saraçoğlu Hoca’dan diyorsunuz.Sizi okumanın ne önemi var acaba?Lütfen buna cevap verir misiniz.Yaptığınız paylaşımın sadece gazete okur gibi olması sizi takip etmenin önemi yok ediyor.Lütfen daha bilinçli paylaşımlar yapalım.Enazından paylaşımınız işe yarasın.

  • Bu gıdaların genel olarak sık sık tüketilmesi etkili olmaktadır. Ancak eleştiriniz için teşekkür ederiz daha dikkatli olacağız ve daha ayrıntılı yazacağız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz