Saracoglu Kan Pıhtılaşmasının Erken Belirtileri Nelerdir?

0
24979

Kan pıhtılaşması sorunu son zamanlarda daha sık görülen rahatsızlıkların başında yer alır. İlerleyen durumlarda ise kalp krizi, felç gibi olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Yazımızda saracoglu hocamızdan damar tıkanıklığı kan pıhtılaşmasının belirtileri ve bazı tavsiyelere yer vereceğiz.

Kan pıhtılaşması erken müdahale ile kolayca önlenir. Bu yüzden bilinçlenmek önemlidir. Pıhtılaşmanın en önemli sebebi aşırı kilo, yağlı beslenme ve hareketsizlik olarak görülmektedir. Şimdi kan pıhtılaşmasının belirtilerine göz atalım.

Saracoglu Kan Pıhtılaşmasının Erken Belirtileri Nelerdir?

1: Ayaklardaki Belirtiler

REKLAM

Genel olarak ayaklarda şişmeler meydana gelmektedir. Bazı bölgelerde kızarmalar oluşabilir. Eğer ayaklarınız kısa zaman uyuşma gibi durumlar meydana geliyorsa şüphe edilebilir. Aynı zamanda bacaklarda morarma ve ağrı olarak da belirtiler gözükmektedir.

REKLAM
X

2: Damarlarda Kırmızı Çizgiler

Damar ve damar çevresinde kılcal damarlarda paralel şekilde kırmızı çizgiler gözüküyorsa pıhtılaşmadan şüphe edilebilir.

3: Kuru Sık Öksürük

Sık sık hasta olmadığınız halde kuru öksürük meydana geliyorsa pıhtılaşmadan şüphe edilebilir. Nefes almada güçlük çekme, kalp hızında artış, ciğerlerde ağrı oluşuyorsa dikkat edilmesi gerekmektedir.

4: Baş Ağrısı

Her baş ağrısı buna işaret olmasa da bazı durumlarda pıhtılaşma meydana gelebilir. Özellikle beyinde oluşabilecek bir risk ciddi sorunlara sebep olabilmektedir. Genel olarak felç gibi durumlar bu olumsuz etkilerden meydana gelmektedir.

5: Kalp Ağrısı ve Aşırı Kilo

Aşırı kilolu olma durumunda bazı durumlarda kalp kısmında ağrılar meydana gelebilir. Sürekli olmamakla birlikte belli aralıklarda meydana gelebilecek bu ağrılar pıhtılaşma ve damar tıkanıklığının erken belirtileri arasında yer almaktadır.

Tavsiyeler:

  • Günlük olarak mutlaka spor yapın, hareket edin, yürüyüş yapın.
  • Aşırı yağla beslenmeden uzak durun. Margarin ve trans yağları asla tüketmeyin.
  • Bol su tüketin.
  • Tansiyon sorunu yoksa limon tüketin.
  • Sebzeyi yeşilliği eksik etmeyin.
  • Vücutta olası bir kızarma gibi durumlarda doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz