Saracoglu Hastalıklara Karşı Doğal Antibiyotik Tarifi

4
77800

Kış ayları soğuk havaların habercisi… ve tabi kış hastalıklarında geleceğinin sinyalidir. Çoğu zaman ilaçlara başvursak ta doğal baharatlar ile hastalık daha gelmeden önlem alacaksınız. Bu sayede hastalanmadan kış aylarını bitirmiş olacaksınız.

REKLAM

Kış aylarında soğuk hava boğaz ve akciğerde iltihaplanmalara sebep olur. Bunun uzun sürmesi de hastalığa sebep olur. Bu yüzden belli zamanlarda antibiyotik etkisinde anti mikrobiyal gıdaları bol bol tüketmemiz gerekir. Bu sayede bakteriler üreyemez ve iltihaplanma oluşmaz.

REKLAM
X

Saracoglu Doğal Antibiyotik Tarifi

  • Toz zerdeçal
  • Organik kestane balı

Bu ikili antimikrobiyal etkisi olarak çok değerlidir. Balın ağzımıza aldığımız andan itibaren mideye inene kadar geçtiği yerlerde bakteriden eser bırakmaz. Bu ikiliyi kavanozda güzel bir şekilde karıştıracağız. Ortalama 100 gram bala 1 kaşık toz zerdeçal ekleyeceğiz.

Sabah evden çıkmadan önce 1 tatlı kaşığı yutmaz yeterli olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu karışımı yuttuktan sonra 1 saat kadar hiç bir şey tüketmemeliyiz. Çünkü bu karışımın boğazda ve yemek borusunda belli süre durması gerekir.

Hastalık durumuna göre tüketeceğiniz karşımın miktarını ayarlayabilirsiniz. Burada çok önemli bir nokta daha var. Karışımda kullanacağınız balın kestane balı olması ve organik ham bal olması gerekir. Markette satılan balları asla tavsiye etmiyoruz. Bu konuda tanıdığı olmayanlar veya organik bal arayan takipçilerimiz yoruma numaralarını yazarsa yardımcı olmaya çalışacağız.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz