Saracoglu Gluten Hassasiyetinin Çölyak Belirtileri Nelerdir?

0
77713

Gluten hassasiyeti, gluten alerjisi ve bilinen adıyla çölyak hastalığını son yıllarda sıkça karşımıza çıkan rahatsızlıklar arasındadır. Genel olarak bu rahatsızlığın bazı seviyeleri bulunmaktadır. İleri derecede ciddi olumsuz etkileri vardır ve glutenli gıdalar ile beslenmesi uygun değildir. Bazı kişilerde ise başlangıç belirtileri yer almaktadır. Konumuza girmeden önce bazı kavramlara açıklık getirelim:

Gluten Nedir?

Genel olarak tahıllı ürünlerde un, çavdar, kepek unu yani ekmekte bulunan bir proteindir. Bağırsaklardaki hücrelerin düzensizliği sonucu bu glutenin sindirilememesi gluten alerjisine sebep olmaktadır. Kısacası bağırsak sisteminin sorunu sebebi ile bu rahatsızlık meydana gelir. Doğuştan olduğu gibi sonradan da meydana gelebilen bir rahatsızlıktır.

Gluten Hassasiyetinin Belirtileri Nelerdir?

1: Bağırsak Sorunları

2: İshal Olma

Yine bu unlu gıdaların tüketimi ishale sebep oldurmaktadır. Ekmek tüketimi sonrası ishal, mide bozulması sorunu yaşıyorsanız şüphe edilebilir.

3: Baş Ağrısı

4: Yorgunluk Hissi

Unlu gıdalar tüketimi sonrasında yorgunluk hissi, uyku durumu, halsizlik yaşıyorsanız şüphe edebilirsiniz.

5: Depresyon

Bağırsak sisteminin bozuk olmasından dolayı besin maddeleri emilemez. Mutluluk hormonu serotonin salgılanmaz ve mutsuzluk, depresyon durumu meydana gelebilmektedir.

6: Yediği Halde Kilo Alamama veya Zayıflama

Sindirim sisteminin bozukluğundan dolayı besin maddeleri emilemez. Sindirilmeden bağırsaklardan atılır Bu da kilo vermeye sebep olmaktadır. Bunu iyi gibi yorumlasanız da beslenme eksikliğidir. Vitamin ve mineral eksikliğine sebep olup bir çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

7: Kansızlık

Bağırsak sorunları ve demir mineralinin emilmemesi ile kansızlık, demir eksikliği sorunu meydana gelmektedir.

8: Cilt Sorunları

Egzama, deride dökülme, deri pullanması gibi pek çok farklı cilt sorunu gluten hassasiyetinden dolayı meydana gelebilmektedir.

9: Uyuşma

Kol ve bacaklarda, ense kısmında bazı uyuşukluklar gluten alerjisinden dolayı meydana gelebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Web sitemizin ayakta durması için reklam gelirlerini kullanıyoruz.Lütfen reklam engelleyiciyi kapatıp sayfamızı yenileyin.