Saracoglu Evde Probiyotik Turşu Tarifi Nasıl Yapılır?

1
7722

Dünya üzerinde en sağlıklı gıdaların başında turşu yer almaktadır. Farklı lezzeti ve faydalı etkileri ile sofralarımızın vazgeçilmezidir. Değerli besin maddeleri ve probiyotik bakteriler ile insan sağlığı açısından çok önemli etkileri vardır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta turşunun evde yapılmasıdır. Çünkü marketten alınan turşuların faydası yoktur, probyotik etkisi yoktur.

REKLAM

Market turşularında turşu suyu ilave edilmez. Yani turşu hazır olduktan sonra tuzlu suyun içinde tekrar ambalajlanıp marketlere gider. Bu esnada probiyotik bakterilerden eser kalmaz. Bu yüzden turşuyu mutlaka evinizde kendiniz yapmanız gerekmektedir. Aynı zamanda marketlerde satılan turşu sularını da kullanmayın. Vereceğimiz turşu tarifinde her şey doğal olacak ve kendiniz yapacaksınız.

REKLAM
X

Saracoglu Evde Probiyotik Turşu Tarifi

1: Öncelikle temiz içme suyu klorsuz olmalıdır. Musluk suyunu kaynatıp soğuttuktan sonra kullanabilirsiniz.

2: Turşuyu hangi malzemeden yapacaksanız ( salata, fasulye, lahana ) güzelce yıkayın, sirkeli su ile yıkayabilirsiniz. İyice temizlediğinizden emin olun.

3: Cam kavanoz veya cam şişe kullanmalısınız. Ortalama 1 litre suyun içine 1 yemek kaşığı kaya tuzu ve 1 yemek kaşığı probiyotik maya ekleyin.

4: Sonrasında suyun içine bir kaç damla sirke ekleyebilirsiniz. Tüm malzemeleri suyun içine koyun. En üst kısmına da limon ekleyerek malzemelerin suyun içinde kalmasına dikkat edin. Sonrasında üstüne 1 tatlı kaşığı organik bal ilave edin.

5: Damak zevkinize göre sarımsak da ekleyebilirsiniz.

6: İlk etapta kavanozun ağzını çok sıkı kapatmayın. 2 gün sonra havasını alıp sıkıca kapatın ve karanlık ortamda saklayın. En az 15 – 20 gün bekledikten sonra turşunuzu tüketebilirsiniz.

Hem lezzetli hem probiyotik turşu ile bağırsak floranız güçlenecektir. Hastalıklara karşı bağışıklık sisteminizi olumlu yönde etkilenecektir. Aynı zamanda zayıflamak isteyenler içinde iyi bir gıda olacaktır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz